نامۀ فرهنگستان ـ شمارۀ 57

میراث مکتوب - پنجاه‌ وهفتمین شمارۀ فصلنامۀ نامۀ فرهنگستان منتشر شد. این شماره از نامۀ فرهنگستان، همانند شماره‌هاى پیشین، شامل بخش‌هاى گوناگون، از جمله سرمقاله، مقاله، نقد و بررسى، تحقیقات ایران‌شناسى، گلچینى از دیرینه‌ها، فرهنگستان، تازه‌هاى نشر و اخبار است.

در بخش مقالۀ این شماره عناوین زیر دیده مى‌شود: «ادبیات و تاریخ‌نگاری آن»، طه حسین ـ ترجمۀ موسی اسوار؛ «تاریخ و شمار سفرهای حجّ ناصر خسرو»، محمدرضا ترکی ـ محبوبه اظهری؛ «بررسی تفسیر زاد المذکّرین از منظر سبک منبری»، یوسف افشاری‌نیا ـ سیّد علی‌اصغر میرباقری‌فرد ـ تقی اِجِیه؛ «خوانشی دیگر از حقایق التّفسیر»، مینا حفیظی؛ «انابت‌نامۀ یغمای جندقی»، سیّد علی آل‌داود؛ «بررسی مؤلفه‌های پست‌مدرنیستی در رمان باورهای خیس یک مرده»، سیروس شمیسا ـ سکینه نجاتی رودپشتی.

در بخش «نقد و بررسی» این شماره از نامۀ فرهنگستان مقاله‌ای در موضوع «تاریخ ترجمه‌های به زبان فرانسه در قرن‌های هفدهم و هجدهم» نوشتۀ طهمورث ساجدی آمده است.

 در بخش «تحقیقات ایران‌شناسی» نیز مقاله‌ای با عنوان «یادگار زریران و رزم‌نامۀ کنیزک» نوشتۀ آرش اکبری مفاخر درج شده است. همچنین در بخش «گلچینی از دیرینه‌ها» مقاله‌ای با عنوان «استاد عباس اقبال و قلم ژورنالیستی او» به قلم جعفرشجاع کیهانی آمده است. در بخش «فرهنگستان» این شماره نیز مقالۀ «نقد و مروری بر نظریۀ عروض ابوالحسن نجفی»، نوشتۀ امید طبیب‌زاده به چشم می‌خورد.

سرمقالۀ این شماره از نامۀ فرهنگستان، با عنوان «درگذشت ابوالحسن نجفی» است. علاقه‌مندان می‌توانند برای دسترسی به محتوای این شماره از مجلۀ نامۀ فرهنگستان به نشانی زیر مراجعه کنند:

http://persianacademy.ir/fa/nf57.aspx

منبع: فرهنگستان زبان و ادب فارسی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.