«هویت ایرانی» نقد و بررسی می شود

میراث مکتوب - نشست نقد و بررسی کتاب «هویت ایرانی از دوران باستان تا پایان پهلوی» ترجمه و تدوین دکتر حمید احمدی 27 مرداد در سرای اهل قلم موسسۀ خانه کتاب نقد و بررسی خواهد شد.

در این نشست محمدتقی راشد‌محصل، کاوه بیات، دکتر کارلو چرتی و حمید احمدی حضور دارند.

کتاب «هویت ایرانی از دوران باستان تا پایان پهلوی» نوشته احمد اشرف و دو مقاله از: گرارد نیولی و شاپور شهبازی به کوشش  دکتر حمید احمدی ترجمه و تدوین شده و به بررسی دیدگاه‌های مربوط به هویت قومی و ملی ایران پرداخته شده است.

کتاب در هشت فصل با این عناوین تنظیم شده است: «مفاهیم و نظریه‌ها: هویت ایرانی به سه روایت»، «شکل‌گیری ایده ایران و هویت ایرانی در ایران باستان»، «تاریخ ایده ایران: هویت ایرانی در دوره هخامنشی و اشکانی (پارتی)»، «هویت تاریخی و فرهنگی ایران در دوره اسلامی»، «هویت ایرانی در دوره فرمانروایی ترکان»، «دوران صفوی: عصر دین و وطن»، «هویت ایرانی در قرن نوزدهم و بیستم میلادی» و «پیدایش ناسیونالیسم دولتی در دوران پهلوی».

احمدی، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در «نتیجه‌گیری» کتاب با اشاره به شکل‌گیری اندیشه ناسیونالیسم می‌نویسد: «ایران برخلاف بسیاری از کشورهای نوپدید خاورمیانه و سایر نقاط جهان، در گذار از دوران سیاسی سنتی به دوره‌ سیاسی مدرن، یعنی دوره‌ شکل‌گیری اندیشه‌ ناسیونالیسم و هویت ملی، با چالش عمده‌ای روبه‌رو نشد. اندیشمندان و نخبگان سیاسی ایران نیز با تکیه بر روایت‌های تکامل یافته‌ هویت تاریخی، فرهنگی و سیاسی قرون گذشته، گفتمان هویت ملی مدرن و ناسیونالیسم ایرانی را بر مبنای سنت‌های هویتی پیشامدرن خود استوار ساختند

نشست نقد و بررسی کتاب «هویت ایرانی از دوران باستان تا پایان پهلوی» چهارشنبه 27 مردادماه از ساعت 17 تا 19 در سرای اهل قلم موسسه خانه کتاب برپا می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.