بختیارنامۀ منظوم

میراث مکتوب - بختیارنامۀ منظوم، سرودۀ طوطی کرمانی، به کوشش محمد حسین اسلام پناه توسط انتشارات دانشگاه شهید باهنر کرمان منتشر شد.

اسلام پناه، در بخشی از مقدمه خود آورده است: «بختیارنامه یا حکایت ده وزیر قصه ای است قدیمی. عده ای از علما عقیده دارند که از سندبادنامه یا قصه هفت وزیرمنشاء گرفته است. عقیده هرمان اته بر این است که بختیارنامه یا قصه ده وزیر است که ظاهراٌ یک تقلید اسلامی سندباد نامه یا حکایت هفت وزیر است که از اصل هندی گرفته شده.» عده‌‌ای دیگر معتقد به تالیف آن در زمان ساسانیان هستند.نظریه اخیر مقرون به صواب است».

مصحح، با مداقه در متن چهار نسخه اصیل و معتبری که از سراسر دنیا گرد آورده ، این بختیاری را داشته است که متنی دقیق و نتیجه ای رقیق را برای خوانندگان به ارمغان آورد و بخشی از ادبیات کهن ایران را غبار روبی کند: «منظومه ۵۴۱۸ بیت است در بحر متقارب. مشخصۀ عمدۀ این منظومه این است که روایتی زرتشتی است از بختیارنامه. اصطلاحات و لغات فراوانی از مصطلحات کیش زرتشتی در آن وجود دارد اعم از رسوم عقد و ازدواج وسیله موبدان و دستوران، مراسم گاهنبار و سفره خیرات، طلب آمرزش از امشاسفندان و غیره…. در واقع شاعر اثر طوطی کرمانی به دعوت کدخدا مرزبان به یزد دعوت شده است و نسخه ای منثور قدیمی از بختیارنامه را به نظم درآورده است.»

طوطی کرمانی، بختیارنامۀ منظوم، تصحیح: محمدحسین اسلام پناه، کرمان، دانشگاه باهنر، 222 صفحه، شمارگان: 500، قطع: وزیری، بها: 93000 ریال، 1395.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.