دفتر سوم متون ایرانی

مجموعه رساله های فارسی و عربی از دانشوران ایرانی

ميراث مكتوب- دفتر سوم متون ایرانی که با تأکید بر دیوان ها و اشعار فارسی گردآوری شده است، شامل این بخش هاست: 1- اشعار رفیع الدین عبدالعزیز لبنانی: اشعار بازمانده از رفیع الدین عبدالعزیز لبنانی، فاضل عربی دان قرن ششم هجری است که در نثر و نظم عربی و فارسی تبحر داشته و در اصفهان و مرکز ایران و در خدمت خجندیان اصفهان، به مدیحه گویی و نیز کتابداری اشتغال داشته است. این اشعار را سیدعلی میرافضلی در کشفی جالب توجه، استخراج و در مقدمه ای تحلیلی و پرمایه عرضه کرده است.
2- دیوان شمس / جلال ورکانی: دیوان شاعری از ستایشگران اتابکان آذربایجان که در سده ششم و هفتم می زیسته که میراث ادبی او را تقی کاشانی در تذکره نفیسش، خلاصة الاشعار حفظ کرده است. اسماعیل شموشکی این دیوان را تصحیح کرده و اهمیت آن را از منظر تاریخ ادبی روشن کرده است.
3- بخشی از قصص الانبیاء (نسخه 247 سنا): این نسخه که در قرن هفتم کتابت شده و متن آن گویا به دهه های قبل از آن تعلق دارد، در کتابخانه مجلس نگهداری می شود. اکرم السادات حاجی سیدآقایی، این متن را بازیابی و 70 برگ نخست آن را برای متون ایرانی تصحیح کرده است.
4- مقامات و مقالات مشایخ در چگونگی خرقه: تک نگاری ارزشمندی است درباره خرقه از منظر صوفیان، از نویسنده ای ناشناس که احتمالاً به قرن هفتم هجری بازمی گردد. احسان پورابریشم به تصحیح آن همت گمارده است.
5- سفینه شاعران قدیم (نیمه دوم نسخه 651 سنا): این بخش، تصحیح بخش های نویافته و مهمی از نیمه دوم سفینه شاعران قدیم، نسخه شماره 651 سناست که بنا بر بررسی محمدرضا ضیاء در حدود اواخر قرن هفتم و اوایل هشتم هجری پدید آمده و در نسخه ی منحصر به فرد از عصر صفوی به دست ما رسیده است.
6- بدایة الذاکرین: اثری عرفانی از شیخ امین الدین بلیانی در فضیلت و آداب ذکر "لااله الا الله" است که از جمله مواریث کهن در حوزه تصوف شیراز در قرن هشتم محسوب می شود. این رساله را دکتر اکبر نحوی تصحیح کرده است.
7- تعابیر فارسی در الفاظ طلاق و سوگند در متون فقه حنفی: دکتر رسول جعفریان که در دفتر دوم این مجموعه بخش های فارسی کتاب فتاوی تاتارخانیه را استخراج کرده بود، در این دفتر به دو فصل دیگر از همان کتاب که از منظر مطالعات فقهی، زبان شناسی، تاریخی و جامعه شناسی حائز اهمیت است پرداخته و بازسازی کرده است.
8- تتمۀ دیوان سلیمی تونی: سلیمی تونی از شاعران شیعه مذهب عصر تیموری است که مقداری شعر چاپ نشده در منابع مختلف دارد. نفیسه ایرانی این اشعار را بر اساس تذکره خلاصة الاشعار تقی کاشانی تصحیح کرده است.
9- دیوان وزیری: دیوان شاعری ناشناس با تخلص وزیری است که تنها نسخه آن در کتابخانه سلیمانیه ترکیه نگهداری می شود. دکتر طورغای شفق این دیوان را تصحیح کرده است.
10- اصول و قواعد خطوط ستّه (ششگانه): اثری ارزشمند در تعلیم خوشنویسی متعلق به عصر تیموری و منسوب به نویسنده ای سبزواری که حامد اعتصام آن را تصحیح کرده و علی صفری آق قلعه بر آن مقدمه ای نگاشته است.
11- چاپ عکسی غُرّة الألفاظ و نُزهة الآلحاظ: این نسخه مربوط به سده ششم هجری است از محمدبن علی کاتب سمرقندی که با مقدمه ای از یوسف بیگ باباپور به صورت عکسی در پایان این دفتر به چاپ رسیده است.
(متون ایرانی) مجموعه رساله های فارسی و عربی از دانشوران ایرانی ـ از آغاز دوره اسلامی تا پایان عصر تیموری ـ دفتر سوم (با تأکید بر دیوان ها و اشعار فارسی)؛ به کوشش جواد بشری؛ تهران: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی؛ چاپ اول: 1391؛ قطع وزیری؛ 898 صفحه؛ 310000 ریال


معرفی کتاب از زکیه بیاتافزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.