نبشته من این نامه پهلوی

میراث مکتوب - نبشته من این نامه پهلوی ...: بررسی و تحلیل شخصیت‌های برجسته اساطیری ایران باستان بر پایه متن‌های ادبیات اوستایی، فارسی میانه (پهلوی) و شاهنامه فردوسی است.

پژوهش حاضر جایگاه شش شخصیت برجسته اسطوره‌ای: جمشید، ضحاك، فریدون، كیكاووس، اسفندیار و رستم را در ادبیات ایران باستان، با تكیه بر شواهد و جملات و عباراتی از متن اوستا به خط و زبان اوستایی، و اصل آثار فارسی میانه به خط و زبان پهلوی، جستجو كرده و آن را با دسته‌ای از ادبیات شاهنامه فردوسی مقایسه و تطبیق نموده و مورد بررسی و تحلیل قرار داده كه با خصوصیات و كردارهای این هفت شخصیت در متون‌باستانی همخوانی و تناسب داشته است.

در این بررسی‌ها مشخص گردید كه اكثر شخصیت‌های اساطیری در ادبیات ایران باستان خویشكاری‌ها و سرشت ایزدینه و ماورایی داشته‌اند و پیشینه و جایگاه اصلی شمار بسیاری از آنان را در عقاید و باورهای كهن قوم هندوایرانی می‌توان یافت.

شیوه كار مؤلف، از طریق مشاهده عینی و استقرایی متن‌های باستانی به خط و زبان اصلی‌شان بوده است؛ یعنی برای بررسی و تحلیل شش شخصیت برجسته اساطیری ایران تلاش گردیده است تا از میان متون ادبیات اوستایی و فارسی میانه و شاهنامه، به عمده‌ترین آن متن‌ها مراجعه شود، آنگاه شیوه زندگانی، صفات و كردارهای آنان، یك به یك، مورد مطالعه قرار گرفته و مشابهت‌ها و تفاوت‌های بنیادین این قهرمانان همانند و مشترك، در هر سه متن، عیناً آورده و نمایانده شود.

شیوه این تحقیق كتابخانه‌ای است و تا سرحد امكان كلیه اسناد و مدارك علمی مرتبط با موضوع، اعم از كتابهای اوستایی، پهلوی، فارسی و انگلیسی و همچنین مقالات پژوهشی اساتید، مطالعه و بدانها ارجاع داده و تلاش شده است تا عین مطالب و شواهد متون باستانی ایران، حتی‌المقدور از هر دو منبع ادبیات باستانی و به دو گونه خط و زبان پیش از عهد اسلامی دقیقاً آورده شوند.

فاتحی، اقدس،نبشته من این نامه پهلوی، تهران، فارسیران، 512 صفحه، شمارگان: 1000 نسخه، قطع: وزیری، بها: 200000 ریال،  1395.  

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.