ایرانیان و سفرنامه‌نویسی

میراث مکتوب - سفرنامه، شرح گزارش‌گونه‌ای از مشاهدات نویسنده از سرزمین‌هایی است که بدان سفر کرده است.

تا پیش از اختراع سینما و تلویزیون و گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات، سفرنامه‌ها تنها وسیله‌ی آشنایی مردم با اوضاع و شرایط جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و اجتماعی سرزمین‌های دیگر بود. امروزه بیشتر سفرنامه‌ها شرح مشاهدات اهل ادب و تفکر است به سرزمین‌های دیگر و بیان چگونگی زندگی فکری و معنوی و شرایط فرهنگی و سیاسی دیگران.
نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه ۲۱ دی ساعت ۱۶:۳۰ به تحلیل و بررسی «ایرانیان و سفرنامه‌نویسی» اختصاص دارد که با حضور دکتر میرجلال‌الدین کزازی و دکتر غلامرضا خاکی در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. از دکتر کزازی چند سفرنامه منتشر شده است: روزهای کاتالونیا که روزنگار‌های سفر اسپانیاست. دیدار با اژدها که روزنگار‌های سفر چین است، از دهلی‌نو تا آتن کهن که روزنگارهای سفر به هندوستان و ارمنستان و یونان و تاجیکستان است و به تازگی کتاب آنک! ... پاریس منتشر شده که روزنگار‌های سفر به پاریس است. از دکتر غلامرضا خاکی نیز سفرنامه‌های حج و قونیه منتشر شده است.
علاقه‌مندان می‌توانند برای حضور در این نشست به مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه‌ی سوم مراجعه کنند
.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.