هشتمین جلد از گنجینه اسناد خاندان مهدوی

میراث مکتوب- اسناد حاج محمدحسن امین دارالضرب، مشهور به کمپانی (متوفی 1316 ق) شامل نامه های بازرگانان و نمایندگان طرف معاملات و مراجعات وی، پس از فوت، از خانه مسکونی او در نزدیکی حمام فیروزه، توسط تنها فرزند ذکور او، حاج محمدحسین امین الضرب ( 1289- 1351 ق) به خانه ای در سه راه امین حضور که توسط پدر خریداری شده بود، ولی در آن سکونت نکرده بود، در صندوق ها و گونی های شماره شده، منتقل شد. اسناد و مکاتبات حاج حسین آقا نیز به مرور به مجموعه اضافه شد. مجموعه اسناد باقی مانده از امین الضرب ها، پس از بازگشت دکتر اصغر مهدوی از فرنگ در سال 1366 شمسی از صندوق ها و گونی ها با دقت بیرون کشیده شد و آنچه از گزند محفوظ مانده بود، با شناسایی و شماره گذاری و ایجاد پرونده هایی، نظم و ترتیب یافت. این کار با همکاری مهدی قمی نژاد به فرجام رسیده است.
روشی که دکتر مهدوی و استاد افشار برای انتشار این مجموعه به کار برده اند، به این صورت است که یک یک اسناد و نامه های خاص هر محل در پرونده های مربوطه، خوانده و مطالب مفید به تناسب موضوع، استخراج و روی برگه های کوچک یادداشت شود و به هر برگه عنوان موضوعی مربوط داده شود. در نقل مطالب، تأکید بر اصول باشد و تلخیص و کوتاهی رعایت شود به صورتی که گاه عین نوشته و گاه مضمون آن به صورت نقل قول و روایت بیاید. در مواردی که توضیحی برای روشن شدن موضوع لازم باشد، میان [ ] گذارده شود. در تمام بخش ها مطالب بر اساس تقدم و تأخر تاریخی، با ذکر نام نویسنده نقل شود. شماره پرونده هر کس در بخش اول ذکر شود. نامه های نمایندگان و مباشران و افراد دیگر، علاوه بر مطالب مفید در ارتباط با تجارت و معاملات مرسوم آن زمان، شامل اطلاعات سودمندی درباره رخدادها، موقعیت و مدیریت حاکمان، اوضاع شهرها، وضعیت اداری و راههای رفع مشکلات آن، امنیت راهها، مالیات و گمرک، مجازات ها، صرافی و دلالی، حمل و نقل، مراسلات پستی، آب و هوا، املاک، وضعیت کشاورزی و محصولات، بیماری ها و ... است.
گفتنی است پیش از این مجموعه از اسناد خاندان مهدوی، هفت مجموعه دیگر از گنجینه اسناد اصغر مهدوی به چاپ رسیده بوده است که عبارتند از:
مجموعه اسناد و مدارک چاپ نشده درباره سیدجمال الدین مشهور به افغانی
اسناد تجارت ایران در سال 1278 قمری
یزد در اسناد امین الضرب
کرمان در اسناد امین الضرب
فهرست کتابخانه اصغر مهدوی
تبریز در اسناد امین الضرب
القاب و مناصب و اسناد امین الضرب
خراسان در اسناد امین الضرب؛ به اشراف ایرج افشار؛ به کوشش نرگس پدرام و مژده مهدوی؛ تهران: انتشارات ثریا؛ چاپ اول: 1390؛ قطع وزیری؛ 17+684 صفحه؛ 15000 تومان

معرفی نشریه از زکیه بیات

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.