فرهنگ گزیدۀ کتابشناسی

میراث مکتوب - در دهه های اخیر در ایران، دانشنامه ها و دایرة المعارف های پرشماری تأسیس شده که برخی به طور جدی و اساسی برنامه های خود را به پیش می برند، اما در زمینۀ کتابشناسی و بررسی و نقد و معرفی کتاب ها به گونه ای شایسته و قابل اعتماد اثری به جز فرهنگ آثار ایرانی – اسلامی، در دست نیست که آن هم به سبب بعضی ندانم کاری ها متوقف مانده است. 

کتاب حاضر، فرهنگی است گزیده و مختصر، ویژۀ معرفی تعدادی از کتاب هایی که به زبان فارسی و عربی در حوزۀ تمدن ایرانی اسلامی از قرن ها پیش تاکنون تألیف شده است.

این کتاب مجموعه مقالاتی است که نگارنده در مدت سی سال اخیر برای نشریات و دانشنامه های گوناگون نوشته است و شامل کتاب هایی است که عنوان آن ها با حرف «الف» آغاز شده و تا حرف «س» ادامه دارد. مقاله هایی که در این کتاب گرد آمده، مجموعه نوشته هایی است که نویسنده برای دورۀ سه جلدی فرهنگ آثار ایرانی اسلامی، دانشنامۀ زبان و ادب فارسی، دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه قاره – هردو از انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی – دایرة المعارف بزرگ اسلامی، دانشنامۀ جهان اسلام و برخی نشریات نوشته ام و چون این کتاب ها و مجلات در دسترس همگان قرار ندارد گردآوری و تنظیم و نشر آنها را در یک جلد ضروری دانسته و بدین ترتیب با مرتب ساختن آنها به ترتیب حروف الفبا مراجعه به آنها آسان تر شده است.

بیشتر این مقالات مربوط به عناوین کتاب هایی است که تا حرف سین است، مگر چند مقاله انتهای کتاب که برای نشریات و برخی دانشنامه ها نوشته شده و تاکنون جلدهای آخر آنها به چاپ نرسیده است، پس ضروری دانسته شد که آنها نیز به کتاب افزوده شود.

آل داود، سیدعلی، فرهنگ گزیدۀ کتابشناسی، تهران، خانۀ کتاب، 820 صفحه، شمارگان: 500 نسخه، قطع: وزیری، بها: 500000 ریال، 1396.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.