رساله کشف الحیرة

میراث مکتوب - رساله کشف الحیرة عنوان کتابی است از میرسید محمد اسماعیل حسینی اصفهانی خاتون آبادی با مقدمه، تصحیح و تعلیق علی کرباسی زاده اصفهانی از سوی موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران منتشر شده است.

علامه میرسید محمد اسماعیل حسینی مدرس خاتون آبادی (1116-1031ق) حکیم، فقیه، متکلم، محدث و ریاضی دان متبحر، از اندیشه مندان برجستۀ امامیه و بزرگان مکتب فلسفی اصفهان به شمار می رود که حدود چهل اثر در دانش های گوناگون عقلی و نقلی از او به جای مانده است.

رساله «کشف الحیره» در نقد تصوف عامیانه و تایید عرفان راستین شیعه است. به عقیده خاتون آبادی، مدعیان دروغین تصوف که خود خالی از معنویت حقیقی اند، با افزودن عناصر انحرافی به عرفان راستین، وادی سلوک الی الله را راهی پر خطر و آفت کرده اند. او منشأ اصلی تشویش و سرگردانی مردم را عالمان بی عمل و مدعیان بی درد و فقیهان ریاکار و درویشان بی فکر دانسته؛ و با طرح راهی میانه، به زدودن کاستی های عرفان و تقویت مبانی نظری و عملی آن بر پایه عقلانیت، کتاب و سنت و مکاشفه صحیح مبادرت ورزید.

رساله کشف الحیرة عنوان کتابی است از میرسید محمد اسماعیل حسینی اصفهانی خاتون آبادی که در 208 صفحه و توسط انتشارات موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران در سال 1396 به چاپ رسیده است. 

منبع: بساتین

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.