ایرانیان در بابل هخامنشی

میراث مکتوب- کتاب ایرانیان در بابل هخامنشی، تألیف محمد ا.داندامایف با ترجمه محمود جعفری دهقی، عضو شورای عالی علمی و مدیر بخش ایران‌شناسی و زبانشناسی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی منتشر شد.
کتاب حاضر يكي از مهم‌ترين پژوهش‌هاي محمد داندامايف متخصص تاريخ ماد و هخامنشي درباره ايرانيان ساكن در بابل در طول فرمانروايي هخامنشيان است . او با دقت بسيار گِلنوشته‌هاي بابلي باقيمانده از بايگاني عظيم موراشو را بررسي كرده است . فرهنگ بابل باستان در طول دو سده تسلط پارس‌ها گسترش يافت . اخترشناسي رياضي بابل تحت فرمانروايي هخامنشيان پيشرفت ويژه‌اي داشت . توفيقات آن از جمله بزرگ‌ترين پيشرفت‌هاي تأثيرگذار تمدن باستان به شمار مي‌رود . در همان دوران حقوق بابل به شكوفايي رسيد و تحولات چشمگيري نيز در روابط اجتماعي – اقتصادي كشور روي داد . دستگاه اداري پارس در بابل افزون بر دربار شاهي ، كه پائيز و زمستان را در بابل به سر مي‌برد ، به ميزان گسترده‌اي از خدمات دبيران محلي در نگارش آرامي و اكدي سود برد . اگرچه نمايندگان دولت در بابل هخامنشي زبان آرامي را به كار مي‌بردند ، ولي زبان اكدي به عنوان زبان فرقه‌هاي ديني و منابع پزشكي و رياضي و تا حدي اسناد حقوقي باقي ماند . مطالعة اسناد بابلي از اهميت خاصي برخوردار است ، زيرا تنها از ميانرودان منابع متنوعي موجود مي‌باشد كه ما را به بازسازي اشكال گوناگون روابط اجتماعي و اقتصادي اين دوره قادر مي‌سازد .

ایرانیان در بابل هخامنشی؛ نویسنده: محمد ا.داندامایف؛ مترجم: محمود جعفری دهقی؛ انتشارات ققنوس؛ سال چاپ 1391، قیمت: 140000 ريال

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.