اشکال یک اسطوره

میراث مکتوب- ماهیت کتاب «اشکال یک اسطوره» را می‌توان در دو بخش دنبال کرد. نخست معرفی قصه یوسف بن یعقوب، یازدهمین فرزند یعقوب بدان گونه که در قرآن و کتاب مقدس ذکر شده است و سپس نقد و بررسی ساختار و محتوای مفهومی قسمتی از روایاتی که از این قصه در ادبیات منظوم و منثور غرب و شرق آمده است. همان‌طور که می‌دانید در ادبیات مشترک یهودی، مسیحی و اسلامی، پس از موسی و عیسی بیشترین توجه بر یوسف متمرکز بوده است. در کتاب مقدس یوسف به عنوان واسطه میان ابراهیم و نسل‌های یهودی پس از این شخصیت شناخته می‌شود. به رغم تفاوت‌های ساختاری و محتوایی که میان روایت‌های توراتی و قرآنی از قصه یوسف وجود دارد، هریک از منابع اصلی با نگاهی نسبتا متفاوت این قصه را بررسی کرده و بدان پرداخته‌اند که نگارنده در این کتاب تلویحا به این مساله اشاره‌ای داشته است.
«اشکال یک اسطوره» در چهار فصل تنظیم شده که نگارنده در فصل نخست «یوسف در کتاب مقدس و قرآن» را بررسی کرده است. در فصل دوم به بازآرایی این اسطوره در ادبیات فارسی و انگلیسی و همچنین «زلیخای فارسی و یوسف یا عزیز کرده فرعون» می‌پردازد. در فصل سوم «پی مایه‌های عرفانی، ساختار عمل و دیالکتیک تجربه در یوسف و زلیخای جامی» را بررسی کرده و سرانجام در فصل آخر تمثیلی از عشق را مورد نقد بررسی قرار می‌دهد.

اشکال یک اسطوره (گونه گونی شخصیت ادبی حضرت یوسف)؛ نویسنده: سعید ارباب شیرانی؛ ترجمه: مجدالدین کیوانی؛ چاپ اول تابستان ۱۳۹۱ / نشر نیلوفر / قیمت: ۱۱۰۰۰ تومان

منبع: پایگاه اطلاع رسانی مؤسسه شهر کتاب

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.