دوّمین شماره مجلّه فرهنگی و هنری سفینه تبریز منتشر شد

محمّد طاهری خسروشاهی مدیر مسئول و سردبیر سفینه تبریز با اعلام این خبر گفت:همزمان با فرا رسیدن سنت دیرپای شب یلدا،دوّمین شماره مجلّه فرهنگی و هنری سفینه تبریز در موضوع تخصّصی ادبیات و تاریخ آذربایجان منتشر  و درکتابفروشی های معتبر توزیع شد.

وی درباره مطالب شماره دوم سفینه تبریز گفت:در شماره دوم مقالات و یادداشت های ارزشمندی از استادانی چون: محمدعلی موحّد،محمّدرضا شفیعی کدکنی،حسن انوری،جلال الدین کزازی، مجدالدین کیوانی ،رحیم رئیس نیا ،باقر صدری نیا،کامیار عابدی،سید محمود دعایی،منصور ثروت،ضیاء موحد و جمعی دیگر از پژوهشگران جوان آذربایجان به همراه اسناد و تصاویر منتشر نشده ای درج شده است.

طاهری خسروشاهی با اشاره به ضرورت انتشار مجلّه فرهنگی و هنری در تبریز گفت: طبیعی است که هرگونه پویایی و جنبشِ علمی،به صورت انتشار نتایج و دستاوردهای تحقیقات و در قالب کتاب و مجلّه انعکاس یابد که با وجود گسترش فضایِ مجازی و رسانه های دیجیتال،همچنان مهمترین رسانه هایِ علمی و فکری روزگارِ ما محسوب می شوند.

وی افزود:علی‌رغم افزایش شمار مجلّات فرهنگی به ویژه در حوزۀ تخصّصی ادبیات و تاریخ، متاسّفانه رکودی در سطح کیفی مقالات و مطالب مندرج در این مجلّه ها ملاحظه می شود. یکی از دلایل این رکود، در نظر گرفتن اجباری است که از نظر مقررّات اداری، برای چاپ مقالات در واحدهای دانشگاهی وجود دارد و تألیف آنها، کاملاً بدون ‌شائبه و با انگیزه تولید علم نیست.

سردبیر سفینه تبریز گفت: در مورد مقالات مجلّه هایی که از امتیاز اداری برخوردار نیستند، چنین شائبه‌ای وجود ندارد و غالباً اشتیاق به انعکاس و انتشار آرا و دریافت‌های علمی و علاقه‌مندی به ساحت علم و دانش و تشنگی ناشی از گسترش علم،انگیزۀ همکاری و ارسال مقالات و یادداشتها به شمار می‌رود؛ بنابراین سطح این مجلّات،معمولا از نشریات دانشگاهی بالاتر است.

طاهری خسروشاهی اظهار داشت:ما شمارۀ دوم سفینۀ تبریز را در حالی به دست خوانندگان ارجمندمان می‌سپاریم که به قلّت بضاعت و ضعف‌های آشکار و پنهان خود واقفیم. با وجود این سعی کرده ایم از شماره های نخست،کار را بر اساس محکمی بنا کنیم و حتی الامکان، تمام ویژگی های شکلی و محتوایی لازم، برای یک«تولید فرهنگی»را که متناسب با ذائقۀ مخاطبان فرهیخته در سراسر کشور به ویژه آذربایجان عزیز باشد،لحاظ کنیم.

این نویسنده و پژوهشگر تبریزی گفت: سفینۀ تبریز مجالی است برای استادان، پژوهشگران، دانشجویان و علاقه‌مندانِ اهل قلمی که مطالعات مربوط به تاریخ، ادبیات، فلسفه، هنر و در یک کلام فرهنگ دیرپای ایران با رویکرد ویژه به نقش آذربایجان در تمدن اسلامی را ژرف‌تر و با انگیزه‌تر و با احساس مسئولیت بیشتری دنبال می‌کنند و ضمن اینکه از حاصل دریافت‌ها و دیدگاه‌های دیگران بهره‌ می‌برند، مشتاق‌اند دیگران را نیز از نتیجۀ تأمّلات و استنباط‌های خود آگاه و احیاناً بهره‌مند ‌کنند.

طاهری خسروشاهی در پایان گفت: سفینۀ تبریز، دست‌های پرمهر آن گروه از نویسندگان و متفکّران را که به دنبال کشف لایه‌های پنهان تولیدات فرهنگی هستند، به گرمی می‌فشارد و از یافته‌های جدید ایشان استقبال می‌کند.علاقه مندان می توانند مقالات و یادداشت های خود را برای انتشار در سفینه تبریز به نشانی ایمیل مجلّه(safinehyetabriz_mag@yahoo.com )بفرستند و با نشانی  ( safinehyetabriz@) در تلگرام همراه سفینه تبریز باشند.