پژوهش‌های عرفانی به قلم دکتر پورجوادی

میراث مکتوب- تاریخ تصوف و عرفان ایران، به‌خصوص در سده‌های نخستین، موضوعی است که در پژوهش‌های عرفانی بر اساس منابع کهن مورد بررسی قرار گرفته است. بحث دربارهٔ ملامتیان و جوانمردان خراسان، آثار ابوسعد خرگوشی نیشاپوری و خواجه عبداللّه انصاری، تصوف خاص شهر اُرمیه (ارومیه) و اختلاف شیخ بزرگ این شهر با مشایخ بغداد، اصطلاحات صوفیانه ابن عربی و رابطهٔ آن‌ها با تصوف اصفهان، لطایف قرآنی در مجالس صوفیه، و تاریخ عرفان و اولیاء شهر زنجان از جمله مطالبی است که در کتاب حاضر مطرح شده است.
نصرالله پورجوادی در سال 1322 از خانواده‌ای اصالتاً اصفهانی در تهران به دنیا آمد. او پس از اتمام دبیرستان برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و کارشناسی خود را در رشتهٔ فلسفهٔ غرب از دانشگاه سانفرانسیسکو دریافت کرد و در سال ۱۳۴۶ به ایران بازگشت. او برای ادامه تحصیل در فلسفه و عرفان اسلامی، که در آن زمان امکان ادامه تحصیل در آن در آمریکا وجود نداشت به ایران بازگشت. وی ابتدا قصد داشت به دانشکدهٔ الاهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران برود، ولی به پیشنهاد زنده‌یاد مرتضی مطهری به دانشکدهٔ ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران رفت و کارشناسی ارشد و دکتری خود در فلسفه را از آن‌جا گرفت. استاد راهنمای وی دکتر سید حسین نصر بود.
دکتر نصراللّه پورجوادی استاد دانشگاه تهران، عضو فرهنگستان زبان و ادب فارسی، و بنیان‌گذار مرکز نشر دانشگاهی است و تا سال 1383 نیز رئیس آن مرکز بود. وی اکثر پژوهش‌های خود را تا سال 1383 در دو نشریهٔ معارف و نشر دانش منتشر می‌کرد. پژوهش‌های وی دربارهٔ امام محمد غزالی و فخرالدین رازی، که با عنوان دو مجدد منتشر شد، برندهٔ جایزهٔ کتاب سال در 1382 گردید، و مقالات او در کتاب حاضر نیز جزو آثاری است که وی را در سال 2005 موفق به دریافت جایزهٔ بین‌المللی الکساندر همبولت در رشتهٔ مطالعات اسلامی کرد.
پژوهش‌های عرفانی؛ جست و جو در منابع کهن ، نویسنده: نصر الله پورجوادی، نشر: نی، تعداد صفحات: 355، نوبت چاپ: دوم ، قیمت: 120,000 ريال

منبع: نشر ني


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.