حضور ایران در جهان باستان

میراث مکتوب - کتاب «حضور ایران در جهان باستان» از سوی نشر بَرسَم چاپ و به  بازار کتاب عرضه شد.

این کتاب در 26 فصل به بررسی تاریخ باستانی ایران از فرهنگ و تمدن عیلام تا روزگار ساسانیان پرداخته است.

این کتاب گزارش مفصلی از مجموعۀ تاریخ ایران پیش از اسلام از نخستین روزگاران تا لبه‌های حضور اسلام در ایران است.

از آن‌جا که ایران یک میراث طلایی ارزشمند و پربار نه ‌تنها برای جهان اسلام بلکه برای آیندگان به یادگار گذاشته است شاید به جرات بتوان گفت با خواندن این کتاب می‌توان دریافت که ایران بهترین سرزمینی است که از دید منابع علمی، فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و میراث بشری برای اسلام باقی ماند.

مؤلف در بخشی از کتاب اینگونه می گوید: این کتاب گزارش مفصلی از مجموعه‌ی تاریخ ایران پیش از اسلام از نخستین روزگاران تا لبه‌های حضور اسلام در ایران است.

وی در بخشی از پیشگفتار این کتاب نیز اینگونه آورده است:

«در سده های نوزدهم و بیستم میلادی، محققان، مردم شناسان، مورخان و صاحبان خرد و اندیشه در ایران و غرب، نسبت به تاریخ گذشته ایران، مردم و فرهنگ آن، بسیار اندیشیده اند و در پی رسیدن به حقایق و وقایع تاریخ ایران زمین، نکته ها و گفته های تازه ای را کشف کرده اند. در این راستا مردم این سرزمین به گذشته ارزشی خویش که بی گفتگو سبب بقای قوم ایرانی در پهنی ملتهب تاریخ گردیده است - واقف شده اند.

به خاطر قرار گرفتن ایران زمین در شرایط بسیار سخت جغرافیایی و داشتن مرزهای دشوار با همسایگانی که کمتر وادی تمدن را درک و یا آن را طی کرده بودند، تداوم سیاسی و فرهنگی قوم ایرانی در طول تاریخ متلاطم منطقه دشوار به نظر می آید. بنابراین حضور مستدام ایران و ایرانی در طول تاریخ و در جهان امروز مایه شگفتی و تا حدودی مباهات است. اما توجه به این مسئله که این سرزمین در میان قدیمی ترین تمدن های بشری در غرب آسیا، همچون سومر، اکد، بابل، عیلام و آشور، چگونه توانست این گونه پایدار و سرفراز، با تاریخی طولانی و سرشار از دشواری های سیاسی، مذهبی و اقتصادی، در جغرافیایی مضطرب و درگیر همچنان پابرجا بماند، زمانی دراز ذهن بنده را مشغول کرده بود.

حدود سی و سه سال خدمت مداوم در صحنه دانشگاه و تدریس درس های مربوط به ایران باستان بر آنم داشت تا دست به تحقیقی در این زمینه زده تا بتوانم در حد امکان به آن سئوال پاسخی در خور تاریخ ایران و در محدوده مطالعاتم داده باشم. نتیجه آن همین تحقیق پیش روست.»

محمودآبادی، سید اصغر، حضور ایران در جهان باستان، تهران، برسم، 635 صفحه، قطع: وزیری، بها: 480000 ریال، 1397.