دیباج الاسماء منتشر شد

میراث مکتوب - کتابخانه مجلس شورای اسلامی، دارای یکی از مخازن ارزشمند آثار و مآثر اسلامی و ایرانی در جهان اسلام است و دست نویس های بسیار گرانمایه ای در گنجینه مخطوطات آن نگهداری می شود که قابلیت احیا و انتشار دارند. یکی از گوهرهای منحصربه فرد کتابخانه مجلس شورای اسلامی، نسخه ای از یک واژه نامه عربی به فارسی با عنوان دیباج الاسماء از مؤلّفی ناشناخته است که در سده 7 - 8 قمری کتابت شده و تاکنون نسخه دیگری از آن شناخته نشده است. در این فرهنگ، حدود یازده هزار لغت عربی به فارسی ترجمه و معادل سازی شده و شماری از واژگان نویافته اند و در لغت نامه ها دیده نمی شوند. در بعضی موارد صورت های جمع و مفرد کلمات و برخی توضیحات دیگر نیز آورده شده است.

مصحّح در تصحیح و تحقیق این واژه نامه، از چندین واژه نامه همسان، همچون مقدمة الأدب، تاج الأسامی، تکملة الأصناف، الأسمی فی الأسماء، دستورالاخوان و المرقاة بهره برده است.

برای این کتاب، نمایه های واژگان و عبارات فارسی، واژگان و عبارات عربی، مثل ها و کنایات عربی فراهم آمده است.

«دیباج الاسماء» به تصحیح و تحقیق دکتر علی اصغر اسکندری، در 430 صفحه، در قطع وزیری و شمارگان 1000 و با قیمت 320/000 ریال توسط انتشارات کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در سال 1397 به زیور چاپ آراسته شده است.

منبع:کتابخانه مجلس شورای اسلامی

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.