خاطرات کارل بروکلمان

میراث مکتوب - شرق شناسی از نگاه برخی مستشرقان ، شناخت و تحلیل مشرق زمین از نگاه غرب – به ویژه در قرن نوزدهم میلادی – است.

این تحلیل چنانکه در فرهنگ لاروس آمده، تاریخ، زبان ها، ادبیات، هنر، علوم، آداب و رسوم مردم شرق و شرق دور را در برمی گیرد.

شرق شناسی، تاریخچه ای بلند و مفصل دارد و با وجود جستارها و گفتارهای متعدد ، هنوز چنانکه باید و شاید بدان پرداخته نشده است، به ویژه در کشور ما که تحقیقات در این باره ، بسیار کم و بیشتر در قالب ترجمه عرضه شده است.

ترجمه و انتشار خاطرات مستشرقان ، یکی از مواد  تحقیق در واکاوی مبحث شرق شناسی است که از لا به لای آن اطلاعات ارزشمندی راجع به تاریخ، اهداف و سیر سرق شناسی ، شرح شرق شناسان و ... می توان یافت.

بروکلمان (1868 – 1856 م) یکی از شرق شناسان معروف و آثار او از شهرت جهانی برخوردار است. چندی از آثار او به فارسی ترجمه شده است و بایسته می نماید دیگر آثارش که حاوی اطلاعاتی دربارۀ ایران است، به فارسی ترجمه شود.

خاطرات بروکلمان، هرچند روایتگر شرح حال او و خانواده اوست اما در ضمن آن، اطلاعات ارزشمندی را دربارۀ مسائل شرق شناسی، اوضاع مراکز علمی و دانشگاهی در آلمان آن روزگار و ... می توان یافت.

کارل بروکلمان، خاطرات کارل بروکلمان، تهران، کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی، ویرایش: رودولف زلهایم، ترجمه: مهران ارزنده، قطع: وزیری، 162 صفحه، 250000 ریال، 1397.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.