واژه‌‌نامۀ شکوری

میراث مکتوب - پژوهشگاه فرهنگ فارسی ــ تاجیکی در تاجیکستان نرم‌افزار واژه‌نامۀ شکوری را با بیش از ۴۹۰هزار واژه و ترکیب و اصطلاح تاجیکی، همراه با املای آن‌ها به خط فارسی منتشر کرد. این واژه‌نامه در زمینه‌های مختلفی از جمله فنون، پزشکی، فرهنگی و… تهیه شده و در وبگاه پژوهشگاه قرار گرفته است.

کاربران تاجیک یا کسانی که با الفبای سیریلیک آشنایی دارند می‌توانند از طریق  وبگاه پژوهشگاه به نشانی http://pertaj.com/payvand/lugatnoma از امکان جستجوی واژه‌های تاجیکی مورد نظر و معنای آن، همراه با معادل‌های روسی، آلمانی، انگلیسی و یا برعکس، در این برنامه استفاده کنند. همچنین در این نرم‌افزار امکان به‌روزرسانی داده‌ها برای کاربران پیش‌بینی شده است که پس از تأیید به واژه‌نامه افزوده خواهد شد.

این نرم‌افزار، به پاس خدمات استاد محمد‌جان شکوری بخارایی، عضو فقید پیوستۀ آکادمی علم‌های تاجیکستان و فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران، به نام ایشان منتشر شده است.

پژوهشگاه فرهنگ فارسی ــ تاجیکی در طول سه سال اخیر، پس از بازگشایی توسط بنیاد سعدی، برنامه‌های کاربردی‌ای چون نرم‌افزار بهروزیان، ویژۀ نویسه‌گردانی از فارسی به سیریلیک و برعکس؛ فانوس، حاوی آثار پژوهشگاه به دو خط فارسی و سیریلیک؛ و برنامۀ نمایان را به‌منظور تهیۀ نمایه و پیکره‌های زبانی تهیه و در وبگاه پژوهشگاه  قرار داده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.