در نشست مشترک مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب و پژوهشکده تاریخ علم عنوان شد

تشریح تقویم‌های ایرانی و عربی توسط پژوهشگر رصدخانۀ بیوراکان ارمنستان

 میراث مکتوب- عصر چهارشنبه، 7 آذرماه 1397، نشست «تقویم ایرانی و عربی به روایت آنانیا شیراکی، مورخ ارمنی قرن اول هجری» در محل «پژوهشکده تاریخ علم» دانشگاه تهران برگزار شد.

 این نشست که با سخنرانی دکتر «گریگور بروتیان»، اعزامی از رصدخانۀ بیوراکان ارمنستان برگزار شد، مورد توجه علاقه‌مندان به تاریخ علم نجوم واقع گردید.

دکتر گریگور بروتیان در این نشست که به زبان انگلیسی ارائه شد، به بیان سخنانی در ارتباط با تقویم‌های ایرانی و عربی که «آنانیا شیراکاتسی»، دانشمند سدۀ هفتم میلادی ارمنستان، در آثار خود آورده است، پرداخت.

 

به گفته دکتر بروتیان، تقویم‌های مسیحیان عرب و ایرانی که در کارهای آنانیا آورده شده، بر اساس تقویم یولیانی، 365 روز و ربع روز به ازای هر سال هستند.

دکتر بروتیان در ادامه افزود که آنانیا با استفاده از تقویم‌های ایرانی و عربی، تغییراتی را که مسیحیان ساکن در سرزمین‌های ایرانی و عربی در تقویم یولیانی داده بودند، بیان کرده است و این تقویم‌ها با آنچه معمولاً به عنوان تقویم عربی (اسلامی) یا ایرانی شناخته می‌شوند، بسیار متفاوتند.

نشست «تقویم ایرانی و عربی به روایت آنانیا شیراکی، مورخ ارمنی قرن اول هجری» که با همکاری مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب و پژوهشکده تاریخ علم برگزار شده بود، پس از سخنرانی دکتر گریگور بروتیان به کار خود پایان داد و در انتهای جلسه دکتر بروتیان به سوالات شرکت کنندگان و علاقه‌مندان پاسخ داد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.