معرفی سه کتاب میراث مکتوب

علی نامه

ميراث مكتوب- معرفی کتاب میراث مکتوب- 201

علی نامه (منظومه ای کهن)
شنیدم که با تو پیمبر چه گفت / در آن حال از باب من در نهفت
تو را گفت پیغمبر کردگار / که از دل علی را شوی دوستدار
تو گفتی نبی را چون جان دارمش / به هر حال چون دیده پندارمش
نه مؤمن بود گفتی ای مصطفی / کسی کاو بود دشمن مرتضی
پیمبر تو را گفت کز بعد من / بسی رنج بیند ز تو بوالحسن
زنی از زنان مرا بر خطا / کنی تو به جنگ علی مبتلا
چو آن گوش تو از نبی این شنید / یکی باد سرد از جگر برکشید
بترسید و گفت ای علی زینهار / گنه کارم از من گنه درگذر
این بخشی از گفتگوی بین حضرت علی (علیه السلام) و طلحه است که در منظومه علی نامه به چاپ رسیده است. این منظومه را نخستین بار احمد آتش در «مجموعه زبان و ادبیات ترک» معرفی کرد اما پس از مدتی به فراموشی سپرده شد. آنچه این منظومه را بعد از حدود چهار دهه، دوباره بر سر زبانها انداخت، مقاله استاد دکتر شفیعی کدکنی بود که در سال 1379 چاپ شد. با تشویق های استاد، آقایان رضا بیات و ابوالفضل غلامی به تصحیح آن همت گماردند و به واسطه مرکز پژوهشی میراث مکتوب در سال 1389 برای نخستین بار به چاپ رسید. شاعر این منظومه «ربیع» متولد420 هجری است که آن را در 62 سالگی سروده و کتاب را به علی بن طاهر، از اشراف ناحیه سبزوار تقدیم کرده است. ربیع در چندین جا تصریح دارد که منظومه اش بر پایۀ روایاتی از ابومخنف لوط بن یحیی ازدی، راوی و مورخ مشهور قرن دوم است. انگیزه شاعر از سرودن این منظومه، آنچنانکه خودش در چندین جا به صراحت بیان کرده عبارت است از: کام دل و اعتقاد، نشاط روان، زنده ماندن نام، پسند خاص و عام، مخالفت با دشمنان، ثواب اخروی، گزاردن حق دین و دانش، و مقابله با شهنامه خوانی.
از علی نامه تنها یک نسخه خطی باقی مانده که دارای 301ورق است و هر ورق شامل نوزده بیت و در مجموع دوازده هزار بیت. فیلم این کتاب در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران به شماره 322 موجود است و عکس آن در سه مجلد با شماره های 590، 589 و591 ثبت شده است.

گفتنی است، به‌گزیده ای از کتاب علی نامه، کاری که پیشتر با نام های "تلخیص" یا "تهذیب" شناخته می‌شد ، را دکتر سید علی موسوی گرمارودی فراهم آورد که در سال 1390 توسط انتشارات میراث مکتوب به چاپ رسیده است. دکتر موسوی گرمارودی تلاشش بر این بوده که برای عمومی تر شدن فایدۀ این کتاب، با شیوۀ انتخاب احسن، دست به تلخیص کتاب بزند و حتی المقدور پا از روش علمی فرو ننهد. شمارگان اشعار کتاب علی نامه 11220 بیت است که در به‌گزین 4234 بیت از آن، یعنی بیش از یک سوم کتاب، برگزیده شده است.

همچنین نسخه برگردان علی نامه نیز به همت مرکز پژوهشی میراث مکتوب و با همکاری کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، کتابخانه تخصصی اسلام و ایران، و مؤسسه مطالعات اسماعیلیه در سال 1388، در قطع وزیری، در 725 صفحه به انتشار رسیده بوده است. مقدمه این اثر را استاد دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی و دکتر محمود امیدسالار نگاشته اند. در آغاز مقدمه استاد شفیعی کدکنی در مورد اهمیت این اثر، چنین نوشته: « تا به چشم خود ندیدم باور نکردم، شما نیز حق دارید که باور نکنید: یک حماسۀ منظوم پارسی، در مناقب و مغازی امام علی بن ابی طالب (ع) از قرن پنجم، یعنی حدود نیم قرن بعد از نشر شاهنامه فردوسی و در حجم حدود دوازده هزار بیت با اسلوبی کهن و نوادری از لغات و ترکیبات که گاه در فرهنگ‌ها، شواهد آن را به دشواری می‌توان یافت».

معرفی کتاب از زکیه بیاتبرای خرید کتاب علی نامه (منظومه ای کهن) اينجا کلیک کنید.
برای خرید کتاب به گزین علی نامه اينجا کلیک کنید.
برای خرید کتاب نسخه برگردان علی نامه اينجا کلیک کنید.

برای دریافت فایل فهرست مطالب و مقدمه نسخه برگردان علی نامه به قلم دکتر محمدرضا شفیعی کدکنی پیوست را کلیک کنید(64 صفحه).
دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.