نمایش نسخ خطی هورامی کردستان در کتابخانۀ مرکزی دانشگاه تهران

میراث مکتوب- نمایشگاهی از عکس‌های تاریخی و نسخ خطی کردستان هفته گذشته از 6 تا 12 آذرماه 1397 در محل کتابخانۀ مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران برگزار ‌شد.

این نمایشگاه که از سوی دکتر رسول جعفریان، رئیس کتابخانۀ مرکزی دانشگاه تهران افتتاح شد، به کوشش مظهر ادوای، دانشجوی دکتری تاریخ و سیف‌الله کرمی در تالار استاد ایرج افشار برگزار گردید و در آن حدود ۴۰۰ قطعه عکس و تصاویر از نسخ خطی  در معرض دید علاقه‌مندان قرار گرفت.

گفته شده هدف این نمایشگاه تاکید بر جایگاه عکس و نسخ خطی در معرفی فرهنگ، تاریخ و هنر یک قوم و نگارش پژوهش‌های بنیادی تاریخی و مردم‌شناختی بوده است.

علاوه بر دکتر رسول جعفریان، همچنین اساتید و پژوهشگران دیگری از جمله دکتر ابراهیم موسی‌پور بشلی، مدیر گروه تاریخ اجتماعی بنیاد دایرة‌المعارف اسلامی، دکتر فریدون بیگلری، معاون فرهنگی موزۀ ملی ایران، دکتر حسن کریمیان، عضو هیأت علمی گروه باستانشناسی دانشگاه تهران، دکتر محمدعلی سلطانی، نویسنده و پژوهشگر فرهنگ و ادبیات کرد، دکتر اسماعیل شمس و سید محسن علوی، مدیر کل میراث فرهنگی کردستان در مراسم افتتاحیۀ این نمایشگاه حضور داشتند.

بیشتر نسخه‌های خطی این نمایشگاه بصورت منظوم و به زبان هورامی بودند و شامل نسخه‌های حماسی، دینی و تاریخی می‌شدند که از کتابخانه‌های داخلی همچون ملی، مجلس، دانشگاه تهران، گلپایگانی و مرعشی و کتابخانه‌های خارج نظیر ملت ترکیه، کپنهاگ دانمارک، بنکه ژین اقلیم کردستان عراق، دولتی آلمان و بریتانیا و کتابخانۀ شخصی انتخاب و به نمایش درآمده‌ بودند.

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.