ارومیه دارای نمایشگاه دائمی نسخ خطی شد

میراث مکتوب- بخش نسخ خطی موزۀ‌ مردم شناسی ارومیه روز سه‌شنبه، 20 آذرماه با حضور تعدادی از مسئولان و پژوهشگران و علاقه مندان این شهرستان افتتاح شد.

روابط عمومی ادارۀ‌ میراث فرهنگی آذربایجان غربی با انتشار خبر افتتاح بخش نسخ خطی موزۀ‌ مردم شناسی ارومیه گفت که این مراسم با استقبال قابل توجه شهروندان ارومیه‌ای همراه بود.

در مراسم افتتاح بخش نسخ خطی موزۀ مردم شناسی ارومیه، سیدهادی طباطبایی معاون دفتر امور اجتماعی استانداری آذربایجان غربی و پژوهشگر نسخ خطی با قدردانی از ادارۀ کل میراث فرهنگی اظهار داشت که نسخ خطی این موزه آثار بسیار ارزشمند و نفیسی هستند که در طول سال‌ها جمع آوری و امروز به نمایش گذاشته شده است.

به گفته طباطبایی نسخه‌های خطی در طول زمان بسیار مهم و ارزشمند بوده و باید از آنها بعنوان سفیران فرهنگ و زمان یاد کرد.

طباطبایی ادامه داد که در طول تاریخ تمدن‌های زیادی به دلیل داشتن کتابت مشهور شده‌‌اند اما ایران اسلامی به‌دلیل بهره‌مندی از کاتبان و افرادی که دستی در کتابت داشتند این هنر را به اوج خود رساندند.

به گفته سیدهادی طباطبایی در بخش نسخ خطی موزۀ مردم شناسی ارومیه، نسخی از بزرگترین خطاطان ایرانی از جمله گلستانه، وصال شیرازی و عمادالملک نگهداری می شود و علاوه بر این در قسمت نسخ خوشنویسی، شاهد مجموعۀ بسیار زیبایی از وقف‌نامه‌ها، عقدنامه‌ها و مبایعه‌نامه‌ها هستیم.

در این مراسم همچنین حسن سپهرفر، معاون میراث فرهنگی آذربایجان غربی در سخنانی با تاکید بر این که نسخ خطی مواریث معنوی هستند و از لحاظ مطالعات مردم شناسی بسیار اهمیت دارند، اظهار داشت که در بخش نسخ خطی موزۀ مردم شناسی ارومیه 72 اثر وجود دارد که پس از انجام مطالعات و پژوهش‌های علمی فهرست‌نویسی و برای عرضه آماده شده است.

موزۀ مردم‌شناسی ارومیه که بعد از این بخشی نیز به عنوان بخش نسخ خطی خواهد داشت، در سال 1346 تاسیس شد و از آن سال تا کنون فعال می‌باشد. این موزه در میدان تاریخی ایالت (انقلاب) ارومیه واقع شده است.

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.