از سوی کانون زبان پارسی صورت می‌گیرد؛

مجلس حکیم عمر خیام به افتخار دانشمند هلندی، یوهانس دوبروین

میراث مکتوب - بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار در ادامه برگزاری سلسله مجالس علمی خود، مجلس چهارم را با عنوان «حکیم عُمر خیام» به نام و افتخار «یوهانس توماس پیتر دوبروین» برگزار می‌کند.

یوهانس توماس پیتر دوبروین، دانشمند هلندی، استاد زبان فارسی دانشگاه لیدن و مترجم اشعار خیام از فارسی به زبان دانمارکی است که چهاردهمین جایزهٔ ادبی و تاریخی دکتر محمود افشار در سال ۱۳۸۵ به ایشان تعلق گرفته بود.

مجلس چهارم از سلسله مجالس علمی بنیاد با عنوان "حکیم عُمر خیام" به نام و‌ افتخار این ایران‌شناس برجسته برگزار می‌شود.

این جلسه که همراه با گفت‌و‌گوی علی بهرامیان با دکتر حسین معصومی همدانی خواهد بود، روز دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶ در محل کانون زبان پارسی واقع در باغ موقوفات دکتر محمودافشار به نشانی تهران - خیابان ولی‌عصر - سه‌راه زعفرانیه - خیابان شهید عارف‌نسب - شماره ۱۲ برگزار خواهد گردید.

لازم به ذکر است، حکیم خیام نیشابوری یکی از بزرگترین دانشمندان و اندیشمندان روزگار خود بود، چندان که او را همتای شیخ‌الرئیس ابوعلی ‌سینا دانسته‌اند. او در بیشتر دانش‌های زمان خود، از طب و نجوم و حساب تا ادب و حکمت و تفسیر و قرائت، دستی نیرومند داشت. از سوی دیگر یکی از پیچیده‌ترین مباحث در تاریخ ادبیات فارسی، رباعیات منسوب به خیام است که تا حدی جنبه‌های دیگر شخصیت علمی وی را در طول تاریخ تحت تأثیر قرار داده است. کاوش و پژوهش درباره حکیم خیام و آثار او از نظم و نثر، یکی از مباحث جذاب در نظر دلبستگان فرهنگ ایرانی و زبان فارسی بوده است و بحث در این خصوص، می‌تواند راه‌های نوینی برای شناخت وجوه گوناگون شخصیت یکی از مهم‌ترین و بزرگترین دانشمندان ایران بگشاید.

شرکت  در مجلس چهارم از سلسله مجالس علمی بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار با عنوان حکیم عُمر خیام برای عموم آزاد است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.