در نشستی با حضور یوشیفوسا سه‌کی؛

با کاغذهای دست‌ساز ژاپن آشنا شوید

میراث مکتوب -  نشست سوم از سلسله نشست‌های پژوهشی یادبود ایرج افشار درباره آشنایی اجمالی با انواع کاغذهای دست‌ساز ژاپن و طریقه ساخت آن‌ها برگزار می‌شود.

این نشست تخصصی که عنوان نشست سوم از سلسله نشست‌های پژوهشی یادبود ایرج افشار است، توسط «یوشیفوسا سه‌کی» ارائه خواهد شد.

نشست تخصصی آشنایی با انواع کاغذهای دست‌ساز ژاپن روز شنبه یکم‌دی ماه ساعت 14 تا 17 در تالار ایرج افشار برگزار می‌شود.

همچنین نمایشگاهی از کاغذهای دست ساز ژاپن از برنامه‌های جنبی این نشست تخصصی خواهد بود.105
سال پس از میلاد مسیح، شای لون (فردی چینی) کاغذی اختراع کرد که به صورت دستی تولید می‌شد. مواد اولیه این کاغذ قطعه‌های پارچه، طناب و تورهای قدیمی ماهیگیری بود. این مواد را در آب فراوان خیس می‌کردند و می‌کوبیدند، با این کار فیبر الیاف از هم جدا شده و خمیری خیس تولید می‌شد. لایه نازکی از این خمیر را روی توری پخش می‌کردند و با نور خورشید خشک می‌کردند، با این عمل کاغذ تولید می‌شد. این روش امروزه نیز استفاده می‌شود.

چینی‌ها با مخفی کردن این روش به مدت 600 سال باعث کندی در انتقال این روش شدند. ژاپنی‌ها اولین افرادی بودند که بعد از چینی‌ها به این فناوری دست یافتند. 100 سال بعد عرب‌ها تصادفا تعدادی از کاغذسازان چینی را اسیر کردند و این روش را کشف کردند و در قرون وسطی به کشورهای اروپایی از جمله اسپانیا، ایتالیا، فرانسه و آلمان منتق کردند. سرانجام در قرن بیستم این فناوری از آمریکا به ژاپن منتقل شد و دور کاملی در دنیا زد و تا امروز هم فناوری کاغذسازی از الیاف و مواد گیاهی باقی مانده است. در حال حاضر آزمایشاتی بر روی ساخت کاغذ از مواد مصنوعی و حیوانی در دست انجام است. کاغذی از مواد مصنوعی در بازار موجود است که استفاده از آن‌ها در موارد خاصی صورت می‌گیرد.
 

لازم به ذکر است نشست تخصصی آشنایی با انواع کاغذهای دست‌ساز ژاپن در تالار ایرج افشار واقع در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران به نشانی میدان انقلاب تهران برگزار خواهد شد.

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.