بیش از 28هزار نسخۀخطی در کتابخانه مجلس نگهداری می‌شود

میراث مکتوب - سیدمهدی قریشی، مدیر روابط عمومی کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در گفتگویی با ایکنا، تعداد نسخ خطی موجود در کتابخانۀ مجلس را بالغ بر ۲۸ هزار نسخه عنوان کرد و افزود: کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی رتبۀ چهارم را در زمینۀ نسخ خطی و اسناد تاریخی در ایران دارا است.

به گفتۀ آقای قریشی، کتابخانه و مرکز اسناد ملی جمهوری اسلامی ایران، کتابخانۀ آستان قدس رضوی و کتابخانۀ مرحوم آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی رتبه‌های اول تا سوم را در ارتباط با تعداد نسخ خطی در حال نگهداری در اختیار دارند.

مدیر روابط عمومی کتابخانۀ مجلس شورای اسلامی همچنین در ارتباط با 28 هزار نسخۀ خطی در این کتابخانه افزوده است که طی یک دهۀ گذشته قریب به ۹۵ درصد آن‌ها را اسکن کرده‌ایم، هر چند سالن‌های نگهداری اسناد و نسخ خطی ما در مجلس شورای اسلامی استانداردهای لازم را دارد  و نسخ در بهترین شرایط نگهداری می‌شوند، اما حوادث غیرمترقبه‌ای را نیز پیش‌بینی کرده‌ایم که ممکن است موجب از بین رفتن این اسناد و مدارک شود. لذا اسکن آن‌ها با وسواس و دقت بسیار زیادی انجام شده است.

سیدمهدی قریشی این را نیز گفته است که علاقه‌مندان به منظور استفاده از نسخه‌های اسکن‌شده می‌توانند با مراجعه به سایت کتابخانه و در بخش کاوش نسخۀ مورد نظر را جست‌وجو کنند.  

لازم به ذکر است که کتابخانۀ مجلس در سال ۱۲۸۵ تأسیس شد و در حال حاضر نزدیک به ۱۱۲ سال از فعالیت آن می‌گذرد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.