نگهداری تنها نسخۀ کهن «مقصد الراغب» در دانشگاه فردوسی مشهد

میراث مکتوب - تنها نسخۀ خطی کتاب «مقصد الراغب فی فضائل الامام علی بن ابی طالب علیه‌السلام و اهل بیته مصابیح الدجی علیهم‌السلام» در دانشکدۀ الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد نگهداری می‌شود.

آن گونه که روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد گزارش داده است، نسخۀ «مقصد الراغب» از نظر موضوع اثر، مؤلف اثر، عصر تألیف اثر و نیز خود نسخه اهمیت بسیاری دارد.

در این گزارش گفته شده است که موضوع نسخۀ «مقصد الراغب» برای ما بسیار مهم است، چون در اوایل قرن هفتم هجری نوشته‌شده و کهن است و با اینکه مؤلف آن هنوز ناشناخته است، ولی یکی از عالمان بزرگ عصر خود بوده و از مقدمه اثر پیداست که بزرگ‌ترین مشایخ اهل سنت در عصر خود را درک کرده بود.

به گفته حجه الاسلام سید حسن موسوی بروجردی، مدیر کتابخانۀ علامه مجلسی، کتاب‌های زیادی در زندگی و فضائل اهل‌بیت علیهم‌السلام از سوی اهل تسنن نوشته‌شده است، اما نسخۀ «مقصد الراغب» یکی از نخستین کتاب‌هایی است که به‌طور مفصل برای هر یک از امامان تا حضرت بقیه‌الله، یک باب اختصاص داده است. حتی بابی هم به حضرت زهرا علیه اسلام اختصاص دارد که در مقایسه با متون مشابه، متمایز و قابل‌توجه است.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد همین نسخۀ دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد در اختیار علامۀ مجلسی بوده چون برخی از اشکالاتی که در این نسخه وجود دارد، در نقل‌های علامه مجلسی در بحارالانوار هم موجود است و چون تملک ایشان بر نسخه نیست این احتمال وجود دارد که به‌صورت امانتی از نسخه استفاده کرده‌اند.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.