وجود سیصدهزار نسخۀ خطی در کتابخانۀ حرم حضرت عباس(ع)+تصاویر

میراث مکتوب - مرکز اسکن و فهرست نویسی بخش فرهنگی آستان مقدس حضرت عباس (علیه السلام) مراحل اسکن نسخ خطی کتابخانه آیت الله حکیم در نجف اشرف را به اتمام رساند.

به گزارش آستان قدس حسینی، این اقدام در قالب برنامۀ حرم مطهر برای احیای میراث اسلامی و میراث اهل بیت (علیهم السلام) و فراهم نمودن فرصت استفاده اندیشمندان و محققان از این نسخ ارزشمند و نادر صورت گرفته است.

صلاح مهدی عبدالوهاب مدیریت مرکز اسکن و فهرست نویسی نسخ خطی آستان مقدس حضرت عباس (علیه السلام) در گفتگو با خبرنگار شبکۀ جهانی الکفیل اعلام کرد که پس از توافق با رئیس هیات امنای کتابخانۀ آیت الله حکیم، هفتصد و پنجاه نسخه خطی موجود در این کتابخانه اسکن و به آرشیو کتابخانۀ حرم مطهر اضافه گردید.

وی افزود : با احتساب هفتصد و پنجاه نسخۀ خطی اسکن شده از کتابخانۀ آیت الله حکیم، اکنون کتابخانۀ حرم مطهر بیش از سیصد هزار نسخه خطی از گوشه و کنار جهان در اختیار دارد.

صلاح مهدی عبدالوهاب همچنین به توافق برای تبدیل میکروفیلمهای موجود در این کتابخانه به فرمت دیجیتال با بهره‌گیری از تکنولوژی موجود در حرم مطهر خبر داد و گفت: این مرکز تعداد دویست و پنجاه عدد میکروفیلم از نسخ خطی قدیمی و ارزشمند در اختیار دارد که هر میکروفیلم تقریبا دربرگیرنده چهار الی پنج جلد کتاب قدیمی می باشد.

وی در ادامه کتابخانۀ حکیم را با داشتن کتب ارزشمند و نفیس خطی از کتابخانه‌های مهم، قدیمی و تاریخ ساز در شهر نجف توصیف نمود و گفت: این کتابها توسط کمیته‌ای که از سوی مرحوم آیت الله العظمی سید محسن حکیم تشکیل گردیده بود، جمع آوری و به این کتابخانه منتقل شده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.