کتابداران خراسان جنوبی با نسخ خطی بیشتر آشنا شدند

میراث مکتوب - دورۀ آموزشی «نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی» با تدریس رضا محمودپور، مسئول بخش نسخ خطی و کتب سنگی کتابخانۀ مرکزی ارومیه و با حضور جمعی از کتابداران و مسئولان کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی روز سه شنبه ۱۸ دی ماه طی ۸ ساعت در کتابخانۀ عمومی اولوالألباب بیرجند برگزار شد.

آن گونه که روابط عمومی ادارۀ کتابخانه‌های عمومی خراسان جنوبی گزارش داده، مدرس این دورۀ آموزشی با تأکید بر ضرورت فراگیری علم نسخه شناسی برای کتابداران، گفته است که به دلیل عدم شناخت نسخ خطی، توجه به این نسخ برای سال‌ها به فراموشی سپرده شد و این امر باعث فرسودگی این منابع گردید و یا بسیاری از آن ها در اثر وجین از کتابخانه‌ها خارج شده‌اند.

به گفته محمودپور، کتابخانه های قدیمی استان خراسان جنوبی، از جمله کتابخانه‌های ارشاد طبس، استاد سعیدی و قائم(عج) فردوس که قدمت آن ها به دهه های ۲۰ و ۵۰ شمسی برمی گردد، اغلب با همین نسخ خطی، شروع به کار کرده‌اند و این منابع همچنان از طریق اهدا، در حال ورود به کتابخانه ها هستند، بنابراین آشنایی با این نسخ و شرایط حفظ و نگهداری آن، ضروری است.

گفته شده در دوره آموزشی «نسخه شناسی و آشنایی با نسخ خطی، چاپ سنگی و سربی» مباحثی چون مراحل ثبت و چاپ کتاب، انواع کاغذ، مرکب و مجلد نسخ و شیوه های صفحه آرایی، مطرح شد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.