کریسمس تلخ باستان‌شناسان

ژان پرو، باستان‌شناس بزرگ فرانسوی درگذشت

ميراث مكتوب- ژان پرو (Jean Perrot)، باستان‌شناس بزرگ و سرشناس فرانسوی و کاوشگر شوش درگذشت. ژان ژوزف فرانسوا پرو در سال 1920 زاده شد. تحصیلاتش در زمینۀ باستان‌شناسی سوریه را در مدرسۀ لوور پاریس آغاز کرد و آندره پارو و رنه دوسا دو تن از استادانش بودند. در سال 1945 برای ادامۀ مطالعاتش وارد مدرسۀ فرانسوی باستان‌شناسی در اورشلیم شد. وی در محوطه‌های متعددی در شرق مدیترانه، آسیای صغیر و ایران کاوش کرد. در سال 1968، پس از بازنشستگی رومن گیرشمن، پرو به جانشینی او برگزیده شد و سرپرستی هیئت باستان‌شناسی فرانسه در ایران را بر عهده گرفت. شوش، از مهم‌ترین محوطه‌هایی بود که ژان پرو در آنها کاوش کرد و مشهورترین یافتۀ کاوش او در شوش، مجسمۀ سنگی ناقص داریوش است که اکنون در موزۀ ملی ایران نگهداری می‌شود. او علاوه بر درجۀ استادی در دانشگاه پاریس 3 (سوربن جدید)، پژوهشگر ارشد مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS) نیز بود.
در سال 1990، جشن‌نامه‌ای به مناسبت هفتادسالگی او زیر نظر فرانسوا والا انتشار یافت که یکی از مقالات آغازین آن به قلم دکتر فیروز باقرزاده، «ژان پرو، دوست ایران» (Jean Perrot, ami de l’Iran) نام داشت. تازه‌ترین اثر پرو، کتاب کاخ داریوش در شوش (Le palais de Darius à Susa) است که در سال 2010 انتشار یافت.
سرانجام ژان پرو در سن 92 سالگی، در واپسین روزهای سال 2012 (روز کریسمس) درگذشت؛ یادش گرامی.


گزارش از احسان شواربی
نظر کاربر: بیاموزیم که به ایرانشناسانی که در جهت شناساندن فرهنگ و تمدن ایران به جهانیان و خود ما صادقانه کوشیده اند احترام بگذاریم. روانشان شاد. / حميد

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.