سه اثر از میراث مکتوب در میان برگزیدگان همایش ملی حامیان نسخ خطی

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، شانزدهمین دورۀ همایش حامیان نسخ خطی در حالی به کار خود پایان داد، که آثار منتشر شده در مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب در سه بخش از این همایش به عنوان آثار برتر معرفی شدند.

در این میان، کتاب «دستور الکاتب» به تصحیح دکتر علی‌اکبر احمدی دارانی در رقابت با ۸۰ اثر ارسال شده در بخش تاریخ و جغرافیا، کتاب فهرست نسخه‌های خطی فارسی پاکستان، تألیف دکتر عارف نوشاهی در رقابت با ۴۰ اثر دیگر در بخش فهرست‌نگاری نسخ خطی و کتاب «المشیخة» (کنزالسالکین) با مقدمۀ دکتر سیدمحمد طباطبایی بهبهانی در رقابت با  ۱۴۵ اثر دیگر در بخش چاپِ عکسی، سه اثر برگزیدۀ مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب در همایش امسال حامیان نسخ خطی بودند.

 

همچنین دیگر آثار برتر همایش حامیان نسخ خطی در دیگر بخش‌ها نیز قابل توجه بود. در بخش علوم دینی کتاب «لطایف التفسیر» با تصحیح و تحقیق عبدالله رادمرد و عبدالله غفرانی شایسته تقدیر شد.

در بخش عرفان نظری کتاب «خلاصة المقامات» از حسن نصیری جامی و در بخش علوم عقلی، کتاب «منطق در ایران سده ششم» به تصحیح غلامرضا دادخواه و اسدالله فلاحی و در بخش ادبیات، «اشعار فارسی پراکنده در متون» به کوشش علی صفری آق قلعه و «تذکرۀ نفایس المآثر» به تصحیح دکتر سعید شفیعیون به صورت مشترک برگزیده شدند.

همچنین در بخش علوم و فنون، کتاب «خواص الحیوان» تصحیح فاطمه مهری  اثر برگزیده انتخاب و معرفی شد.

در بخش جنبی شانزدهمین دورۀ همایش حامیان نسخ خطی نیز که ارزیابی‌ها براساس کارنامه‌ها و پیشینه‌های علمی و عملی ارسال شده از سوی شخصیت‌های حقیقی و حقوقی صورت گرفت، نیره محمدیان فخر و رقیه محمودی به صورت مشترک «کارشناس برگزیده در بخش مرمت، صحافی و آسیب‌شناسی نسخه‌های خطی و اسناد» معرفی شدند و فرشیده کونانی از کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران به عنوان «کتابدار برگزیده نسخ خطی و اسناد» انتخاب شد.

بخش اهداگر نسخ خطی و اسناد از دیگر بخش‌های همایش حامیان نسخ خطی بود که در آن از میان ۱۲ اهداگر، حسن معصومی اشکوری، اهداکننده ۸۴ جلد نسخه خطی و کتاب چاپ سنگی به کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران به عنوان اهداگر برگزیده نسخ خطی و اسناد انتخاب شد.

در بخش پیشکسوت عرصۀمخطوطات نیز یاد شادروان محمدحسن نوری‌نیا از کتابخانۀ آستان قدس رضوی به پاس سال‌ها تلاش خالصانه در این عرصه، گرامی داشته شد.

لازم به ذکر است، شانزدهمین دورۀ همایش حامیان نسخ خطی با عنوان جایزۀ استاد عبدالله انوار، توسط سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی ایران عصر روز شنبه ۲۷ بهمن‌ماه در سالن همایش‌های بین‌المللی کتابخانه ملی برگزار شد و در بخش اصلی، ۴۵۳ عنوان از آثار ۱۰۸ ناشر در حوزه‌های فهرست‌نگاری نسخ خطی و اسناد، علوم دینی، عرفان نظری، علوم عقلی، ادبیات، تاریخ و جغرافیا، علوم و فنون و چاپ عکس در این همایش شرکت کردند.

 

مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، کسب این موفقیت را به تمامی استادان و پژوهشگران برگزیده به ویژه استادان و پژوهشگران ارجمند، دکتر عارف نوشاهی، دکتر سید محمد منصور طباطبایی، دکتر علی اکبر احمدی دارانی، علی صفری آق قلعه و دکتر سعید شفیعیون تبریک می گوید.

 

عکس‌ها: تسنیم

مطالب مرتبط:

دستور الکاتب

«فهرست نسخه‌های خطی فارسی پاکستان» برگزیدۀ همایش حامیان نسخ خطی شد

«المشیخة» و دو اثر دیگر از میراث مکتوب برگزیدۀ همایش حامیان نسخ خطی شدند

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.