باغ موقوفات افشار میزبان نشست «زریاب و تاریخ‌نگاری اسلام و ایران»

میراث مکتوب - بنیاد موقوفات دکتر افشار اعلام کرده است به خواستاری دکتر سید مصطفی محقق‌داماد و در ادامۀ سلسله جلسات علمی، مجلس ششم این بنیاد ادبی و فرهنگی به نشست «زریاب و تاریخ‌نگاری اسلام و ایران» اختصاص خواهد داشت.

گفته شده این جلسه روز سه‌شنبه ۳۰ بهمن از ساعت ۱۶ و سی دقیقه در محل کانون زبان پارسی واقع در در سه‌راه زعفرانیه‌، خیابان شهید عارف‌نسب، شماره۱۲، باغ دکتر افشاریزدی آغاز خواهد شد.

همچنین قرار است در این نشست، علی بهرامیان با دکتر سید صادق سجادی به گفتگو پیرامون زنده‌یاد استاد عباس زریاب‌خویی و تاریخ‌نگاری اسلام و ایران بپردازد.

دکتر عباس زریاب خویی که در ۱۴ بهمن ۱۳۷۳ در سن ۷۵ سالگی در بیمارستان دی تهران درگذشت از جمله نویسندگان، مورخان و نسخه‌شناسان مطرح ایرانی  بود که جامعیتی کم‌نظیر داشت، هرچند وی در میان موضوعات گوناگون فلسفی و ادبی و کلامی، به مطالعه و تحقیق در تاریخ اسلام و ایران دلبستگی تمام نشان می‌داد و به همین سبب بخش قابل توجهی از معدود آثار او، خاص موضوعات تاریخی است.

در تحقیقات زریاب در باب مسائل و موضوعات مربوط به تاریخ اسلام و ایران، نکته‌های نو و بدیع بسیار است و همگی حاصل دقت نظر و عمق اندیشه و نگاه فراگیر او به فرهنگ و تمدن اسلامی ایرانی است که تاریخ تنها جزیی از آن است.

 

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.