معمای ناپدید شدن یک نسخۀ خطی قرآن‌کریم در افغانستان

میراث مکتوب - یک نسخۀ خطی قرآن کریم در بایگانی ملی افغانستان ناپدید شده است.

در همین ارتباط نیز افسر رهبین، رئیس بایگانی ملی افغانستان با تایید گم شدن یک نسخۀ خطی و کم نظیر قرآن کریم گفته است: اثر یاد شده قدمت کهن داشت و پس از آمارگیری مشخص شده که از میان 300 نسخۀ خطی نفیسِ قرآن کریم در بایگانی ملی، یک نسخه موجود نیست.

در کتاب راهنمای نسخ خطی موجود در بایگانی ملی افغانستان، در ارتباط با این نسخۀ خطی نفیس قرآن کریم گفته شده است که این نسخه از ربع آخر جزء اول تا ربع اول جزء پانزدهم در ۲۷۰ صفحه و هر صفحه ۹ سطر به خط نسخ را در بر گرفته است که تاریخ و اسم کاتب آن معلوم نیست.

 نسخۀ خطی ناپدید شده در بایگانی ملی افغانستان با جلد چرم عنابی ضرب‌دار و ورق‌های زمینه طلا نگارش یافته بود.

مسئولان بایگانی ملی افغانستان از پیگیری ماجرا سخن گفته‌اند، هرچند برخی منابع نیزاز احتمال خارج شدن این نسخۀ نفیس قرآن به خارج از مرزهای افغانستان خبر داده‌اند.

بایگانی ملی افغانستان گنجینه‌ای غنی از نسخ خطی نفیس اسلامی و ایرانی است و رئیس بایگانی ملی افغانستان اظهار داشت که این مرکز دارای نسخه‌های کاملی از قرآن‌کریم و جزوه‌هايی از قرآن به خط عثمان بن عفان و حتی حضرت امام حسین و نوشته‌هايی از شاهنامه حکیم ابوالقاسم فردوسی، مثنوی معنوی مولانا جلال الدین محمد بلخی، هفت اورنگ مولانا عبدالرحمن جامی هروی، اشعار حکیم ابوالمجد مجدود بن آدم سنایی غزنوی و کلیات سعدی شیرازی می‌باشد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.