مؤسسۀ لغت­‌نامۀ دهخدا میزبان بزرگداشت علامه دهخدا و دکتر معین

میراث مکتوب - مؤسسۀ لغت­ نامۀ دهخدا و مرکز بین‌المللی آموزش زبان فارسی دانشگاه تهران هشتمین مراسم گرامی­ داشت علامه علی اکبر دهخدا و بزرگداشت دکتر محمد معین را روز سه­ شنبه هفتم اسفند 1397 ساعت 16:30 برگزار می‌کند.

گفته شده در این مراسم که با حضور دانشمندان و فرهیختگان  خواهد بود، دکتر حسن انوری، استاد عبدالله انوار، دکتر نوش‌­آفرین انصاری، دکتر امیربانو کریمی، دکتر محمد غلامرضایی و دکتر مهدخت معین دربارۀ ویژگی های شخصیتی و علمی دکتر محمد معین سخنرانی خواهند کرد.

همچنین قرار است فیلم مستند پرتره دکتر محمد معین با عنوان یاد آر ز شمع مرده، اثر منوچهر مشیری نیز در پایان مراسم به نمایش گذاشته شود.

علی‌اکبر دهخدا (زاده ۱۲۵۷ تهران – درگذشته ۷ اسفند ۱۳۳۴ تهران)، ادیب، لغت‌شناس، سیاست‌مدار، شاعر ایرانی و مؤلف و بنیان‌گذار لغت‌نامه دهخدا ‌است. همزمان با آغاز مشروطيت، دهخدا با همکاري مرحوم جهانگيرخان و مرحوم قاسم خان، روزنامه معروف صور اسرافيل را منتشر کرد. مقالات طنز آميز دهخدا به خاطر آنکه به زبان مردم کوچه و بازار نوشته شده و به خدمت همان مردم در آمده بود و دردها و نيازهاي آنان را باز مي گفت در قلب مردم نفوذ بسيار کرده بود و خوانندگان بسيار داشت.

همچنین محمّد معین (۹ اردیبهشت ۱۲۹۷ در محله زرجوب رشت – ۱۳ تیر ۱۳۵۰ در تهران) یکی از محققان برجسته و پدیدآورندۀ یکی از مهمترین لغتنامه‌های فارسی یعنی فرهنگ معین است. دکتر معین از چند دانشگاه خارجی درجه دکترای افتخاری داشت و عضو فرهنگستان ایران شد. وی ریاست کمسیون ادبیات سمینار جهانی تاریخ و فرهنگ ایران را نیز بر عهده داشت.

دکتر معین حدود 23 جلد کتاب تالیف کرد و از فعالیت‌های پر اهمیت وی همکاری با علامه دهخدا و تنظیم فیش‌های چاپ نشده بعد از فوت دهخدا می‌باشد.

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.