انتشارات دکتر محمود افشار منتشر کرد؛

نامه‌هایی به ناصرالدین شاه

میراث مکتوب- کتاب نامه‌هایی به ناصرالدین شاه (مجموعه‌ای از عرایض متضمن اوامر شاه به امین‌السلطان میان سا‌ل‌های ۱۳۰۰-۱۳۰۳ق.) که به کوشش مجید عبدامین تصحیح شده است توسط انتشارات دکتر محمود افشار به چاپ رسید.

این کتاب حاصل بازخوانی یکی از آلبوم‌های محفوظ در گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملی ملک است که تحت عنوان: «اسناد و مکاتبات و یادداشتها: مجموعه‌ای از عرایض و نامه‌های اشخاص به ناصرالدین شاه، با یادداشتها و اوامر او خطاب به اتابک در سال‌های 1300 تا 1303ق.» و به شماره اموالی 1393.04.05666 ثبت گردیده است.

این آلبوم که به صورت مرقع صحافی شده، مشتمل است بر 548 صفحه که از این تعداد، 329 صفحه آن اختصاص دارد به مجموعه‌ای از عرایض، گزارش‌ها، تلگراف‌ها، التزام‌‌نامه‌ها، صورت‌حساب‌های جمع و خرج، بروات، صورت‌های جمع و خرج بنّایی و غیره که توسط طیف گسترده‌ای از اعضای خانواده سلطنتی، از جمله همسران و دختران، پسران، عمه‌ها و عموهای ناصرالدین ‌شاه و همچنین تعدادی وزراء و صاحب‌منصبان لشکری و کشوری، به جهات مختلف همچون تقاضای مساعدت مالی، تقاضای خلعت و رسیدگی به دعواهای ملکی، به ناصرالدین شاه نوشته شده است.

بخش اعظم این عرایض، توسط میرزاعلی‌اصغر خان امین‌السلطان به عرض شاه رسیده، و تعدای نیز توسط اشخاص دیگر و بخشی نیز مستقیما به شخص شاه نوشته شده است. ناصرالدین شاه بر روی هر نامه، و در حاشیه، دستوری صادر کرده است.

نامه‌هایی به ناصرالدین شاه (مجموعه‌ای از عرایض متضمن اوامر شاه به امین‌السلطان میان سا‌ل‌های ۱۳۰۰-۱۳۰۳ق.)، به کوشش مجید عبدامین، انتشارات دکتر محمود افشار، 1397، چاپ اول، 360 صفحه، 59000 تومان

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.