فهرست نسخه‌های عکسی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی

میراث مکتوب- کتابخانه، مرکز اسناد و اطلاع‌رسانی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) در خرداد ماه 1363 بنیاد نهاده شد و کوشش گسترده‌ای در راه گردآوری کتابهای چاپی، خطی، عکسی و نیز تهیۀ مجله‌های معتبر علمی به زبان‌های گوناگون آغاز صورت گرفت.

در نتیجه این تلاش‌ها مجموعه بزرگی حدود یک میلیون مجلد کتاب، مجله و روزنامه گرد آمده و این کتابخانه اکنون به یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های تخصصی کشور بدل شده است.

آمار منابع ثبت شده این کتابخانه تا پایان سال 1396 بدین‌شرح است: 783448 جلد کتاب چاپی (به زبان‌های فارسی، عربی، انگلیسی، فرانسه، آلمانی، روسی، ترکی و دیگر زبانها)، 2033 مجموعۀ کتاب خطی (به زبان‌های فارسی، عربی و ترکی)، 9118 مجموعۀ کتاب عکسی، 7559 عنوان نشریۀ علمی، 9580 جلد پرونده‌های علمی تجلید شده، 11003 برگ اسناد، فرمان و نامه‌های تاریخی، 4010 حلقۀ اسلاید و عکس، 5359 عدد لوح فشرده.

علاوه بر این، کتابخانه و مرکز اسناد و اطلاع‌رسانی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی از چند سال پیش بازچاپ و انتشار آثار تحقیقی و احیاء میراث پیشینان و فهرست‌های نسخه‌های خطی و عکسی را آغاز کرده و مجلدات بسیاری از این دست تاکنون به زیور طبع آراسته نموده است:

مجلد نخست فهرست نسخه‌های عکسی این مرکز به مجموعه کتابخانه خصوصی اهدایی زین‌العابدین ابراهیمی اختصاص، و مشتمل بر معرفی 836 جلد در 1182 عنوان که در 1382خ انتشار یافت.

مجلد دوّم، فهرست نسخه‌های عکسی نیز از شماره 1-500 جلد در 1008 عنوان در سال 1388 انتشار یافت.

اما جلد سوم فهرست نسخه‌های عکسی که تألیف آن سال‌ها پیش از این، با اهتمام استاد احمد منزوی صورت ‌پذیرفته بود، اکنون با بازبینی و ویرایش آقای دکترعلی بهرامیان تدوین و انتشار یافته است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.