احیای آثار سدیدالسلطنه؛ خدمت بزرگ مرحوم اقتداری

میراث مکتوب- جمشید کیانفر پژوهشگر حوزه تاریخ در گفت‌وگویی به مناسبت درگذشت احمد اقتداری گفت: اقتداری انسان زحمت‌کشی بود و کارهای بسیار خوبی در زمینه مطالعات خلیج فارس انجام داد. به‌ویژه احیای آثار سدیدالسلطنه که به وسیله ایشان صورت گرفت در این زمینه کار بسیار پراهمیتی بود.

این پژوهشگر در توضیح اهمیت آثار سدیدالسلطنه چنین گفت: سدیدالسلطنه که خود در زمانی عامل حکومتی در مناطق جنوبی ایران بود شناخت کافی و وافی هم نسبت به جزایر خلیج فارس داشت و هم سواحل جنوبی آن. سدیدالسلطنه همچنین بر تمامی قواعد خلیج فارس از نوع ماهیان تا صید مروارید تلسط داشت. کتابی هم در زمینه صید مروارید نوشته بود که مرحوم اقتداری آن را منتشر کرده است. احیای این آثار در نوع خود بسیار مهم است.

وی افزود: مرحوم اقتداری جنوبی بود و احیاگر آثار بسیاری از اندیشوران جنوب بود. کتاب‌هایی که او با دقت و موشکافی کشف و منتشر کرد ممکن بود هرگز به دست ما نرسند. کتابهایی که تالیف و جمع‌آوری شده‌اند و ما روحمان از وجودشان اطلاع ندارد بسیارند و حضور امثال آقای اقتداری برای انتشار چنین آثاری بسیار مغتنم بود.

به گفته کیانفر: اقتداری از جمله کسانی بود که عشق به زبان فارسی در وجودش ریشه داشت. او در سخن گفتن هم رعایت نکات دستوری را می‌کرد و همین را در نوشته‌هایش می‌بینیم.

او در پایان گفت: از میان رفتن اندیشه‌ورانی چون او ضایعه بزرگی است و ما نمی‌توانیم بگوئیم در نبود این‌گونه افراد کسانی پیدا خواهند شد و جای آنها را خواهند گرفت. خاصه اینکه در جهان رسم نیست که کسی جای فردی دیگر را پر کند و اینکه افرادی در این سطح از کیفیت علمی پیدا شوند امری نادر است.

منبع: ایبنا

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.