فرمان‌های آستان قدس رضوی در دورۀ صفویه

میراث مکتوب- مراسم رونمایی از کتاب «فرمان‌های آستان قدس رضوی در دورۀ صفویه؛ پروانچه‌ها، ارقام و تعلیقچه‌ها» اثر حمیده شهیدی از پژوهشگران اسناد و نُسخ خطی آستان قدس رضوی با حضور عمادالدین شیخ‌الحکمایی، کتیبه‌شناس و سندشناس بزرگ کشور در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

این کتاب که در پی تبیین و شناساندن بخشی از اسناد دورۀ صفویه شامل رونوشت و به عبارتی، سواد احکام و فرمان‌های صادرشده از سوی پادشاه، مقامات کشوری و متولی آستان قدس رضوی است، در دو بخش به معرفی این اسناد پرداخته است. در بخش نخست، نویسنده تحلیلی در مورد هریک از اسناد، ارائه داده و در بخش دوم به تفکیک، اسناد پروانچه، رقم و تعلیقچۀ موجود در آرشیو اسناد آستان قدس رضوی بازنویسی و تحشیه‌نویسی شده است.

شیخ‌الحکمایی در این مراسم، ضمن تقدیر از مرکز اسناد آستان قدس رضوی و بنیاد پژوهش‌های اسلامی این آستان برای اهتمام به پژوهش و نشر آثار پژوهشی، سازمان اسناد ملی کشور و مرکز اسناد آستان قدس رضوی را دو مرکز حرفه‌ای اسناد در کشور دانست که مورد توجه پژوهشگران داخلی و خارجی است. وی همچنین توجه به نشر اسناد و امکان دسترسی گسترده و آنلاین به این اسناد را از ضروریات پژوهش خواند.

مدرس و کارشناس پژوهشی مؤسسه باستان‌شناسی دانشگاه تهران، همچنین در ارتباط با کتاب رونمایی شده، این اثر را حرکتی مثبت ارزیابی کرد و ضرورت توجه به علائم ویرایشی در بازنویسی اسناد کهن برای سهولت استفادۀ کاربران، اصلاح نمایه‌سازی و خلق و پیروی از آئین‌نامه‌ و دستورالعمل ثابت پژوهشی را مورد تأکید قرار داد.

گفتنی است این اثر با همکاری سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی و بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در 302 صفحه و در سال 1397 به چاپ رسیده است.

منبع: پایگاه آستان قدس

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.