خریداری مجموعه‌ای از اسناد نفیس فارس از دوره قاجار

میراث مکتوب- علی ططری مدیر مرکز اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی از خرید مجموعه اسناد نفیسی از حوزه فارس و شهرستان جهرم توسط این مرکز خبر داد و گفت: علی رغم محدودیت‌ها و نیازهای مالی کتابخانه مجلس شورای اسلامی در سال جاری و سال گذشته، تلاش کردیم تا جای ممکن از فعالیت‌هایمان کاسته نشود.

وی ادامه داد: یکی از فعالیت‌هایی که مرکز اسناد مجلس در 10 سال گذشته داشتیم ،خرید مجموعه اسناد مرتبط با حوزه تاریخ و قانون‌گذاری است، در این راستا به دستور حجت الاسلام و المسلمین عماد رئیس کتابخانه مجلس شورای اسلامی  دستور خریداری اسناد را داده‌اند.

ططری گفت: در همین راستا در هفته گذشته چند مجموعه به ما ارجاع شد که یکی از آن‌ها را که مربوط به اسناد فارس و شهرستان جهرم بود خریداری کردیم، این مجموعه بالغ بر 75 برگ مصالحه نامه شهادتنامه،  مبایعه‌نامه، اقرار نامه و  فهرست جهیزیه و غیره است و به لحاظ تاریخی عمدتاً متعلق به دوره قاجار است.

به گفته ططری این اسناد در زمان  سلطنت ناصرالدین شاه، مظفرالدین شاه و احمد شاه است و می تواند مکمل دیگر مجموعه‌های ما باشد. برای ما بسیار اهمیت دارد که در این بازه زمانی این تعداد بسته با اهمیت در یک منطقه محدوده جغرافیایی که به ندرت قابل وصول است را به دست بیاوریم.

وی گفت: اخیرا مرکز اسناد، اسناد شهرهای آذربایجان، اصفهان، شیراز و  زنجان را خریداری کرده است که توسط امید رضایی فهرست‌نویسی شده است. این مجموعه به عنوان اسناد شهری در قالب کتاب مستقل منتشر خواهد شد.

منبع: پایگاه کتابخانه مجلس

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.