نمایشگاه «چهل آینه» در باغ‌موزه هنر ایرانی

میراث مکتوب- باغ‌موزه هنر ایرانی با همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاه «چهل آینه» را به مناسبت ماه مبارک رمضان برپا کرد.

نمایشگاه «چهل آینه»، تصویر 40 صفحه سوره فاتحه از گنجینه نسخه‌های خطی کتابخانه و موزه ملک را دربرمی‌گیرد که با هدف شناساندن گنجینه خطی این کتابخانه، بازخوانی و بازشناسی تاریخچه کتابت قرآن کریم و هنرهای پیوسته با آن همچون کتاب‌آرایی، خوش‌نویسی و تذهیب، نیز با نگاهِ ترویج فرهنگ قرآنی و گسترش فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی در ماه مبارک رمضان در باغ موزه هنر ایرانی برپا شده است.

نمایشگاه «چهل آینه»، سیر دگرگونی خوش‌نویسی و تزیین قرآن‌های خطی را در گذر زمان به نمایش می‌گذارد.

دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی می‌توانند در ماه مبارک رمضان تا تاریخ 16 خرداد 1398 خورشیدی هر روز از ساعت 10 تا ساعت 20 در نگارخانه پردیس باغ‌موزه هنر ایرانی به نشانی «تهران، میدان تجریش، خیابان دربندی (مقصودبیک)، سه‌راه دکتر حسابی، شماره30  از نمایشگاه «چهل آینه» بازدید کنند.

کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی به شمار می‌آید که نسخه‌های نفیس و برجسته خطی قرآن کریم به خط خوش‌نویسان بزرگ تاریخ ایران را در خود جای داده است. حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار این گنجینه، آن را به سال 1316 خورشیدی بر آستان قدس رضوی وقف کرده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.