معرفی و بررسی تصحیح انتشاریافته از «جامع الحکایات»

میراث مکتوب- جامع الحکایات حاوی دویست حکایت در احوال پارسایان، اثر نصرالله بن شهرالله ترمذی از جمله نفایس نسخه‌های خطی منحصر بفرد کتابخانه مجلس شورای اسلامی است که با گزینش و تصحیح علیرضا ذکاوتی قراگزلو در سال 1396 توسط انتشارات حقیقت به زیور طبع آراسته شده است.

جامع الحکایات بیست باب و هر باب ده حکایت دارد. فساد عصر و زوال اخلاق مردمان هم روزگار نصرالله ترمذی سبب شده زمانه خود را «آخرالزمان» بداند و با ذکر حکایاتی از زهد شگفت صوفیان ادوار پیشین خواننده را از حرام‌خواری و طمع بستن در زخارف دنیوی پرهیز دهد.

سعید پورعظیمی در نوشتاری که با عنوان «حدیث حول قیامت» در شماره 173 نشریه آینه پژوهش به چاپ رسانده است، در راستای معرفی کتاب مذکور، نخست، باب‌های کتاب را فهرست‌وار بیان داشته و برخی حکایات آن را ذکر می‌کند و سپس، پاره‌ای غلط‌های راه‌یافته به کتاب را همراه با شماره صفحه متذکر می‌شود.

متن کامل این مقاله را می‌توانید در اینجا ببینید.

گفتنی است «آینه پژوهش» دوماهنامۀ نقد کتاب، کتابشناسی و اطلاع‌رسانی در حوزه فرهنگ اسلامی است که به صاحب‌امتیازی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، مدیرمسئولی محمدتقی سبحانی و سردبیری محمدعلی مهدوی‌راد منتشر می‌شود.

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.