رونمایی مجموعه‌ای نفیس از نسخ خطی شاهنامه

میراث مکتوب- سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی در آستانه روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی، در مراسمی با حضور محققان و پژوهشگران از 15 کشور جهان، از مجموعۀ نفیس نُسخ خطی شاهنامۀ فردوسی رونمایی کرد.

رونمایی از تعداد 9 جلد نسخۀ دست‌نویس و مصور شاهنامۀ حکیم ابوالقاسم فردوسی در حالی صورت گرفت که این تعداد، تنها بخشی از 51 نسخۀ دست‌نویس شاهنامه موجود در گنجینۀ مخطوطات آستان قدس رضوی است.

نسخۀ شاهنامه متعلق به قرن 10 و عصر صفویه، قدیمی‌ترین نسخۀ این مجموعه بود که به خط نستعلیق شیخ محمد چشتی در جداول چهار ستونی و در 549 برگ کتابت شده و با شمارۀ اموالی 4247 در گنجینۀ مخطوطات کتابخانۀ مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

همچنین از کامل‌ترین شاهنامۀ فردوسی این کتابخانه حاوی پنج جلد از آغاز شاهنامه (گفتار اندر ستایش خسرو) تا پایان آن (پادشاهی کیخسرو) به شمارۀ 43015 نیز رونمایی شد.

مصورترین نسخۀ شاهنامۀ این کتابخانه به شماره‌های 31279 تا 31281، شامل دفتر اول تا سوم شاهنامه که 116 مجلس تصویر را در برگرفته، از دیگر نسخی بود که در این مراسم از آنها رونمایی شد.

همچنین شاهنامۀ مصور اهدایی مقام معظم رهبری، متعلق به قرن 12 و شمارۀ اموالی 53434، یکی دیگر از نفایس رونمایی‌شده در این مراسم بود.

گفتنی است در این مراسم، شاهنامه‌پژوهان و محققان زبان فارسی از کشورهای روسیه، هند، لهستان، آذربایجان، گرجستان، ترکیه، افغانستان و سوئیس حضور داشتند و دکتر محمدجعفر یاحقی، ادیب و فردوسی‌شناس؛ شهردار مشهد و رئیس سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان ‌قدس‌ رضوی، به سخنرانی پرداختند.

منبع: پایگاه کتابخانه آستان قدس

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.