شب دکتر محمود مدبری برگزار شد

میراث مکتوب- روز 25 اردیبهشت، روز بزرگداشت فردوسی و زبان فارسی هرساله در داخل و خارج کشور آیین‌ها و مراسم و همایش‌های نکوداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی برگزار می‌شود. شاهنامه نماد بیان هویت ملی ما ایرانیان است. این مراسم، با تأخیر چهار روزه، در روز 29 اردیبهشت در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان با حضور استادان ادبیات دانشگاه و دانشجویان برگزار شد. دکتر ابوالفضل خطیبی شاهنامه پژوه، دکتر اکبر ایرانی مدیرعامل مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، علیرضا هاشمی‌نژاد پژوهشگر هنر و رئیس بخش خطی کتابخانۀ مرکزی دانشگاه شهید باهنر کرمان و دکتر محمود مدبری استاد بازنشستۀ دانشگاه شهید باهنر از سخنرانان این همایش بودند.

مدیر کتابسرای اردیبهشت، فرزندِ فرهنگ‌دوستِ مهندس محمدحسین اسلام‌پناه، سلسه نشست‌هایی در محل کتابفروشی خود در معرفی شخصیت‌های هنری و ادبی معاصر از جمله ابراهیم گلستان، پرویز دوایی، همایون صنعتی‌زاده و... برگزار کرده است. ساختمان این کتابفروشی چشم‌نواز و معماری آن سنتی است. برخی منشورات میراث مکتوب نیز برای عرضه به پژوهشگران و علاقه‌مندان آنجا هست. شب سیزدهم این سلسله نشست‌ها که به بزرگداشت دکتر محمود مدبری اختصاص داشت با مدیریت دکتر حسینخانی شاعر و استاد ادبیات دانشگاه آغار شد. 

دکتر ایرانی و دکتر خطیبی در بارۀ کارها و اخلاق و منش علمی و پژوهشی دکتر مدبری سخنرانی کردند و در ادامه فیلمی مستند در بارۀ وی پخش شد که استادانی چون مرحوم استاد دبیرسیاقی و دکتر علی اشرف صادقی و دکتر شفیعی کدکنی و دکتر حمیدیان در وصف ایشان مطالب ارزشمندی بیان کردند و در پایان برخی شاعران جوان اشعار خود را قرائت کردند.

مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب نیز لوح تقدیری را به رسم سپاسگزاری و یادبود به دکتر مدبری اهدا کرد.

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.