برپایی نمایشگاه‌های «سراچه ‌تن» و «شفاخانه»

میراث مکتوب- موزه رضا عباسی با همکاری کتابخانه و موزه ملی ملک، دو نمایشگاه «سراچه ‌تن» و «شفاخانه» را به مناسبت ماه مبارک رمضان و هم‌زمان با روز جهانی موزه و هفته ملی میراث فرهنگی برپا کرد.

نمایشگاه‌های «سراچه تن» و «شفاخانه» دو بسته سیار نمایشگاهی از تصویرهای آثار خطی گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک و یافته‌های پژوهشی در حوزه طب سنتی به شمار می‌آیند که در موزه رضا عباسی با هدف گرامی‌داشت هفته میراث فرهنگی، پیوند نزدیک‌تر موزه‌های کشور با یکدیگر، آشنایی فرهنگ‌دوستان با طب سنتی و گیاهان دارویی و معرفی نفایس خطی کتابخانه و موزه ملی ملک به نمایش درآمده‌اند.

نمایشگاه سراچه‌ تن از دریچه کتاب «تشریح الابدان» نوشته منصور بن احمد شیرازی معروف به منصور طبیب شیرازی در سده نهم هجری به کالبدشناسی انسان اختصاص دارد.

این نمایشگاه در کنار روایت نسخه خطی و نگاه به جنبه‌های گوناگون ساختار اعضای بدن، از دریچه پزشکی روز نیز دانش آناتومی به زبان ساده را به بررسی گذاشته است. همچنین نکته‌هایی درباره طبایع، فصول و مزاج‌ها با بهره‌گیری از طب سنتی در قالبی جذاب به مخاطبان نمایشگاه ارایه شده است.

نمایشگاه شفاخانه نیز به گیاهان دارویی و ویژگی‌های آن‌ها از منظر کتاب «قانون ابن سینا» نگاه دارد. تابلوهای نمایشگاه، گیاهان دارویی را از جنبه‌های علمی و ادبی را شناسانده‌اند. تصویری حقیقی از هر گیاه در کنار تصویری برگرفته از کتاب «الادویه المفرده» در تابلوهای نمایشگاه به چشم می‌آید.

نمایشگاه‌های سراچه ‌تن و شفاخانه تا سوم خرداد 1398 در موزه رضا عباسی به نشانی تهران، خیابان شریعتی، نرسیده به پل سیدخندان (دست چپ)، شماره 972، به میزبانی از دوستداران فرهنگ و هنر می‌نشیند.

کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی به شمار می‌آید که حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار این گنجینه، آن را به سال 1316 خورشیدی بر آستان قدس رضوی وقف کرده است.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.