آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره میراث مکتوب رضوی

میراث مکتوب- نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی(ع)، با هدف شناسایی آثار برتر، شامل کتاب، پایان‌نامه و مقاله با موضوع امام رضا(ع)، سیره و فرهنگ رضوی بنیاد امام رضا(ع) با همکاری مؤسسه خانه کتاب، دبیرخانه جایزه کتاب سال و اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد، برگزار می‌شود.

براساس فراخوان این جشنواره، از پدیدآورندگان، مترجمان، مصححان، ناشران و دانشجویان دعوت شده تا با مراجعه به تارنمای جایزه کتاب سال به نشانی www.ketabsal.ir و پر کردن کاربرگ مربوطه، آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی(ع)، با هدف ایجاد جریان مستمر و پویا برای بسط و گسترش سیره و معارف رضوی در آثار مکتوب و بهره‌مندی از تجربیات و نظرات نخبگان حوزوی، دانشگاهی، فرهنگی و هنری در زمینه فرهنگ رضوی برگزار می‌شود.

آثار ارسالی به این جشنواره باید طی سال‌های 1357 تا 1397 منتشر شده باشند و فقط کتاب‌هایی داوری و ارزیابی می‌شوند که دارای برگه اعلام وصول باشند.

همچنین، موضوع آثار ارسالی باید در سه حوزه تألیف، ترجمه و تصحیح به‌طور کامل درباره امام رضا(ع) باشد و آثاری که یک یا چند فصل آن به موضوعات دیگر اختصاص داشته باشد از چرخه داوری کنار می‌روند.

این جشنواره شامل سه بخش کتاب، مقاله و پایان‌نامه است که در بخش کتاب آثار در دو گروه کودک و نوجوان و بزرگسال با محورهای معارف رضوی (سیره، سبک زندگی و احادیث)، زیارت، ادبیات داستانی (رمان، داستان و مجموعه داستان های کوتاه)، شعر نو و کلاسیک، هنر(نمایشنامه، فیلمنامه، معماری و هنرهای تجسمی)، تاریخ و مردم‌شناسی بررسی می‌شوند. همچنین در بخش مقاله، مقاله‌هایی که در موضوعات یادشده طی سال‌های 1357 تا 1397 به‌صورت چاپی یا الکترونیکی در مجلات علمی ـ پژوهشی، علمی ـ ترویجی و تخصصی منتشر شده باشند در این جشنواره می‌توانند شرکت کنند.

همچنین، پایان‌نامه‌های مقطع کارشناسی ارشد و دکترای دانشگاه یا سطوح 3 و4 حوزوی که در موضوعات یاد شده تا پایان سال 1397 دفاع شده باشند، می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند.

علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا 31 خرداد 1398 به دبیرخانه جشنواره واقع در تهران، خیابان انقلاب اسلامی، خیابان برادران مظفر جنوبی، کوچه خواجه نصیر، شماره 2، دبیرخانه جایزه کتاب سال ارسال کنند یا برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن‌های 66966138 و 66966139 تماس بگیرند.

آیین پایانی نخستین جشنواره میراث مکتوب رضوی(ع)، آبان‌ماه سال 1398 همزمان با هفته کتاب در شهر یزد، که به عنوان پایتخت کتاب ایران نامبردار شده، برگزار می‌شود.