نخستین شماره‌ ماهنامه‌ «حافظۀ ملی ایرانیان»

میراث مکتوب- نخستین شماره‌ ماهنامه‌ «حافظه ملی ایرانیان» ویژه اردیبهشت ماه 98 در 16 صفحه و 1000 نسخه از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد.

این ماهنامه در بخش های مختلف گفت و گو، همایش ها، یادداشت، اخبار کوتاه استانی و ... به چاپ رسیده است.

مطلب ابتدایی مجله اختصاص به «سه انتصاب جدید در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران» دارد که در بخشی از آن اشرف بروجردی رئیس این سازمان با اشاره به تودیع و معارفه برخی از مدیران و معاونین این سازمان گفت: به تعبیر قرآن کریم این چرخش ها همواره وجود دارد و امید است که این امر در راستای شناخت بهتر و بیشتر از تغییراتی که حاصل شده در حوزه های معاونت های کتابخانه، معاونت آموزش و پژوهش و منابع دیجیتال و نیز اداره کل حراست فرصت هایی را ایجاد کند.

از دیگر مطالب این شماره دیدار معاون سازمان بازرسی کل کشور با رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با عنوان «کتابخانه ملی مجموعه پویایی است» می شود.

همچنین در نخستین شماره از این مجله رئیس این سازمان در دو یادداشت جداگانه «هاشمی سربلندی ایران را در احقاق حقوق محرومین می دانست» و «تفهیم ذات گفتگوی تمدن اسلامی» به بیان نظرات و دیدگاه های خود در موضوعات مطرح شده پرداخته است.

«سازمان اسناد سندهای تاریخی و با ارزش مردم را خریداری می کند»، «پیشنهاد بکارگیری نقوش قدیمی اسناد تاریخی بر روی لباس های فاخر»، «70درصد منابع ازبکستان فارسی است»، «اسناد ملی و اهمیت حفاظت و نگهداری صحیح آنها» از دیگر مطالب این مجله به شمار می روند.

«اعلام آمادگی کتابخانه ملی ایران برای همکاری با کتابخانه ملی چین» مطلبی است که از سوی هانیه گرائیلی مشاور رییس و مدیرکل حوزه ریاست سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مراسم یاد بود دوران داستان چینیان عنوان شد.

همچنین گزارش کاملی از«نشست ارتباطات مردمی "ابتکار کمربند راه"» در صفحات 8 و 9 این مجله به چاپ رسیده که در بخشی از آن اشرف بروجردی رئیس این سازمان به احداث اتاق ترکیه در کتابخانه ملی اشاره کرده است.

حجت الاسلام والمسلین علی اکبر ناطق نوری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز طی مطلبی با عنوان «وضعیت مطالعه در ایران باید بهتر شود» به مقایسه وضعیت اروپای قرون وسطی و اروپای کنونی پرداخت.

در صفحه 11 اولین شماره از ماهنامه «حافظه ملی ایرانیان» گزارش مبسوطی ازجلسات ماهیانه کمیته ملی حافظه جهانی با عنوان «از تدوین کتاب آثار ثبتی تا تلاش برای اضافه کردن نام دانشمندان در تقویم کشور» درج شده است.

دیدار «میگ ژوور ژآنگ» رییس دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان (BBY) با رئیس اشرف بروجردی در صفحه 12 این مجله به چاپ رسیده است.

درباره آیین روز اسناد و میراث مکتوب شاهد مطلبی از حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور با تیتر «توجه نخبگان و مردم به سند در گرو تصمیم سیاست گذاران است» هستیم.

در صفحات پایانی این ماهنامه گزارش مبسوطی از حضور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در سی و دومین دور از نمایشگاه بین المللی کتاب به چاپ رسیده است.

 

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.