یکی از قرآن‌های مهم کوفی در موزۀ ملی ایران

میراث مکتوب- دکتر مرتضی کریمی‌نیا در سومین مقاله خود با عنوان نسخه‌شناسی مصاحف قرآنی در مجلۀ آینۀ پژؤهش به بررسی قرآن شمارۀ 4256 موزۀ ملی ایران، پاره‌های مفقود و نسخه‌های مشابه با آن پرداخته است.

 

نسخۀ شمارۀ 4256 یکی از قرآن‌های مهم کوفی موجود در موزۀ ملی ایران است. این نسخه 13 سطری به خط کوفی (از نوع (CIII) و در ابعاد 32 در 40 سانتی‌متر بر روی پوست در قطع بیاضی کتابت شده است. این اثر، احتمالا در اصل نیمۀ دوم از مصحفی دو پاره بوده است که تنها بخش دوم آن به صورت تقریبا کامل اکنون به دست ما رسیده است.

دکتر کریمی‌نیا در سومین مقالۀ خود با عنوان مصحف‌شناسی قرآن در مجلۀ آینۀ پژوهش ضمن معرفی ویژگی‌های نسخه‌شناختی و رسم الخطی این قرآن می‌کوشد برگه‌ها و پاره‌های دیگری را در کتابخانه‌ها، موزه‌ها، و خانه‌های حراج دنیا شناسایی و معرفی کند که احتمالاً متعلق به بخش نخست این مصحف بوده‌اند یا در اندازه و با سبکی کاملاً مشابه کتابت شده‌اند.

همچنین در انتهای مقاله، دیگر مصاحف مشابه با این سبک از کتابت کوفی در ابعاد و تعداد سطور متفاوت در کتابخانه‌های ایران و جهان معرفی شده‌اند.

این مقاله در شمارۀ 174 مجلۀ آینۀ پژؤهش به چاپ رسیده و برای مطالعه متن کامل آن می‌توانید اینجا کلیک کنید!

«آینه پژوهش» دوماهنامۀ نقد کتاب، کتابشناسی و اطلاع‌رسانی در حوزه فرهنگ اسلامی است که به صاحب‌امتیازی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، مدیرمسئولی محمدتقی سبحانی و سردبیری محمدعلی مهدوی‌راد منتشر می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.