معرفی کتاب میراث مکتوب- 14

فیض الدموع- کتابی در نهایت سلاست الفاظ و سلامت اخبار

میراث مکتوب- «چون به نینوا رسیدند، ناگاه سواری بیامد بر شتری گُزیده و سلیح در پوشیده و کمانی به دوش افکنده. و بر حُر سلام کرد و نامه ای از عبیدالله بدو داد که: چون این نامه به تو رسد، بر حسین بن علی سخت گیر و او را بدان زمین که از آب و گیاه برکنار بود فرود آر و من رسول خویش را بفرمودم تا دیدبان تو باشد و چون فرمان من به امضا رسانی، مرا باز گوید.
حُر آن نامه را بر ابوعبدالله و یاران او فرو خواند و برایشان سخت گرفت که هم بدان جای فرود آیند و خیمه ها راست کنند.
زُهیر بن القَین گفت: یابن رسول الله! چنان دانم که این کار بر ما سخت تر شود و این ساعت، مقاتلت این جمع آسان تر نماید که از این پس جمعی بر ما فراز آیند که ما را توان ایشان نباشد.
امام فرمود: مرا بر قِتال ایشان سبقت نباید کرد، تا حجّت بر ایشان تمام آید، و بفرمود تا رَحل بینداختند و خیمه ها برافراشتند. و ذلکَ یَوم الخمیس، الثانی من المحرَّم سَنَةِ اِحدی و ستّین».
آنچه خواندید بخشی از کتاب فیض الدموع (شرح زندگانی و شهادت امام حسین (علیه السلام) با نثر فارسی فصیح و بلیغ)؛ تألیف محمدابراهیم نوّاب تهرانی ملقب به بدایع نگار (1241-1299 هـ.ق)، از نویسندگان بزرگ و ادیبان برجسته و سیاستگران آگاه زمان محمدشاه و ناصرالدین شاه قاجار؛ به تصحیح و تحقیق اکبر ایرانی قمی است که در سال 1374 توسط مؤسسه انتشارات هجرت و دفتر نشر میراث مکتوب به چاپ رسیده است.
این کتاب یک متن ادبی به زبان فارسی فاخر است. اثری است حماسی و مستند به اسناد معتبر تاریخی. بر اساس تحقیقاتی که شده تاکنون کتابی فارسی با ویژگی های یاد شده، چنین شیوا و مستند به منابع دست اول تألیف نشده است. بیشترین منابع وی اللهوف یا الملهوف اثر سیدبن طاووس است که بارها چاپ شده است و برخی از فهرست نویسان نیز فیض الدموع را به اشتباه ترجمه اللهوف دانسته اند.


برای خرید کتاب فیض الدموع اینجا کلیک کنید.

معرفی کتاب از زکیه بیات

فهرست آثار منتشر شده مؤسسه پژوهشی میراث مکتوب از سال 1373 تا خرداد 1391 را اينجا مشاهده کنید.
کد محتوا: 
U[random:number]_[current-date:custom:ymd]

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.