جدیدترین آثار در دست انتشار حسن انصاری در دانشگاه برلین

میراث مکتوب- دکتر حسن انصاری، در تارنمای خود دو کتاب در دست چاپ در دانشگاه آزاد برلین، را به شرح زیر معرفی کرده است.
حسن انصاری پژوهشگر حوزه علم کلام و فلسفه اسلامی در دانشگاه آزاد برلین (انستیتوی مطالعات اسلامی) و مدرس اصول فقه و تاریخ علم کلام در این دانشگاه است. وی همچنین عضو وابسته مرکز ملی پژوهشهای علمی فرانسه (بخش مطالعات ادیان کتاب) و نیز عضو انجمن بین المللی تاریخ علوم و فلسفه عربی و اسلامی (پاریس) است.
از شمار کتابهای در دست چاپ به صورت چاپ نسخه برگردان،وی دو کتاب زیر را که مراحل نهایی کار را طی می کند در تارنمای خود در سایت حلقه کاتبان معرفی کرده است:
1- «شرح الإرشاد» از أبو القاسم سلیمان بن ناصر الأنصاری بر اساس کهنه ترین و کاملترین نسخه آن در استانبول.
این کتاب شرحی است بر ارشاد امام الحرمین جوینی در دانش کلام اشعری و شارح نیز که از شاگردان جوینی است از دانشمندان مشهور اشعری در خراسان است که تاکنون در دانش کلام قسمتی از کتاب الغنیة او در دو جلد به چاپ رسیده است. از شرح ارشاد چندین نسخه کامل و ناقص باقی است، اما نسخه محل چاپ کهنه ترین این نسخه هاست که با مقدمه و فهارس به چاپ خواهد رسید.
2- چاپ نسخه برگردان دستینه صوفیانه ای بی نهایت ارزشمند به نام «دلالة المستنهج إلی معالم المعارف ورسالة المستبهج إلی عوالم العوارف»؛ موجود در کتابخانه آیاصوفیا، ش 1785.
این کتاب هم همراه مقدمه تفصیلی و فهارس به چاپ می رسد. این کتاب تألیفی است از الإمام فخر الدین أَبُو عبد الله مُحَمَّد بن إِبْرَاهِیم بن أَحْمد بن طَاهِر بن مُحَمَّد بن طَاهِر ابْن أَحْمد الفارسی الشِّیرَازِیّ الفیروزابادی الخبری الشافعی الصوفی (د. 622ق ).


منبع: کتابخانه مجلس

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.