کارنامۀ پژوهشی حسین مسرت منتشر شد

میراث مکتوب- «یادگار قلم» کارنامۀ پژوهشی حسین مسرت از ۱۳۹۷-۱۳۵۷ با گردآوری پیام شمس‌الدینی از سوی مؤسسۀ خانۀ کتاب منتشر شد.

یادگار قلم، کارنامه پژوهشی حسین مسرت ۱۳۹۷-۱۳۵۷ فهرست کتاب‌ها، گفتارها، گفت‌وگوها و سخنرانی‌های حسین مسرت نویسنده و پژوهشگر ایرانی در نشریه‌ها، کتاب‌ها، درگاه‌ها، تارنماها و پایگاه‌های اینترنتی اطلاع‌رسانی است که از سال ۱۳۵۷ تا پایان ۱۳۹۷ چاپ و منتشر شده یا زیر چاپ است.

نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل مؤسسۀ خانۀ کتاب در سخن ناشر این کتاب نوشته است: استاد حسین مسرّت، ادیب، نسخه‌شناس، فهرست‌نگار و تاریخ‌پژوه؛ یکی از چهره‌های مانای استان یزد و یکی از هزاران خردمند فرزانۀ ایرانی است که توانسته افزون بر دانش‌اندوزی از بزرگان و مفاخر یزد، آثار سترگی در حوزۀ یزدشناسی از خود برجای بگذارد. بدون اغراق حدود و ثغور این حوزه از مطالعات اقلیمی و منطقه‌ای در ایران به عنوان یک رشتۀ علمی که آن را «یزدشناسی» می‌نامند، با آثار قلمی حسین مسرّت در زمینه‌های مردم‌شناسی، شناخت بادگیر و قنات، فرهنگ عامه، گویش‌شناسی، تاریخ محلی، تصحیح دیوان‌های شعرا و غیره تعریف شده است. رشته‌ای که در پدید آمدن خود، وامدار کوشش‌های دیرپای استاد فقید ایرج افشار بوده است. طرفه آن‌که ایرج افشار پس از آن‌که چندی با آثار قلمی حسین مسرّت آشنا شد، در نخستین دیدار با او ابراز امیدواری کرد که از آیندۀ درخشان این حوزۀ مطالعاتی آسوده‌خاطر شده‌است و درباره وی چنین گفت: با وجود این جوان، من آیندۀ روشنی را برای فرهنگ و تاریخ یزد می‌بینم.

مسرت اکنون نوعی اعتبار و آبرو برای شهر قنات و قنوت و قناعت و یکی از ذخایر فرهنگی دیار یزد است. محققان کتاب او را دوست، یار و همراه خود می‌دانند و خانه و کتابخانۀ او قبله آمال دوستداران کتاب است؛ زیرا که او خود به کتاب و دوست‌داران کتاب عشق می‌ورزد. کارنامۀ پژوهشی مسرّت بیش از ۶۰ کتاب و ۶۰۰ مقاله را در برمی‌گیرد که وی طی ۴۰ سال فعالیّت از ۱۳۵۷ تاکنون آنها را گردآوری، تألیف و تصحیح کرده است.

پیام شمس‌الدینی در پیش درآمد یادگار قلم؛ کارنامۀ پژوهشی حسین مسرت ۱۳۹۷-۱۳۵۷ به شیوه گردآوری کتاب اشاره کرده و نوشته است: این کتاب فهرست کتاب‌ها، گفتارها، گفت‌وگوها و سخنرانی‌های حسین مسرت در نشریه‌ها، کتاب‌ها، درگاه‌ها، تارنماها و پایگاه‌های اینترنتی اطلاع‌رسانی است که از سال ۱۳۵۷ تا پایان ۱۳۹۷ چاپ، منتشر یا درج شده یا زیرچاپ است؛ (مطالب منتشر شده در فضاها و کانال‌های مجازی به دلیل پایدار نبودن در ثبت اطلاعات، لحاظ نشده اند) و به گونه‌ای است که می‌توان آن را «کارنامه چهل ساله» دانست. به دلیل نبود دسترسی به برخی از آن نشریه‌ها روشن نیست برخی گفتارها در چه سالی و چه شماره‌ای از آن نشریه چاپ شده است یا اگر برای نشر به مرکزی فرهنگی و اداری داده شده، چه بر سر آن آمده است، اما خوشبختانه رونوشتی از آن گفتارها در دست نویسنده باقی مانده است. تاریخ آغاز گردآوری فیش‌ها به وسیله نویسنده، سال ۱۳۷۰ است و برخی از گفتارهای پیشین ممکن است از قلم افتاده باشد. مسرت برای بهره‌وری همگان از نوشته‌های خود، بیش از ۶۵۰ مقاله و مطلب خود را در وبلاگ «کاریز یزد» درج کرده است.

این کتاب در سه بخش «آثار»، «کتاب‌شناسی» و «تصاویر» گردآوری شده است. بخش «آثار» شامل کتاب‌ها –جزوه‌ها، گفتارها-یادداشت‌ها، گفتارهای ارائه شده به همایش‌ها و گردهمایی‌ها، سخنرانی، فیلم، گفت‌وگو و نوار، اشعار و داستان است. در بخش «کتابشناسی» به کتاب‌های حسین مسرت، فهرست نشریات و فهرست تارنما و درگاه‌های مجازی اشاره شده است.

کتاب یادگار قلم؛ کارنامۀ پژوهشی حسین مسرت ۱۳۹۷-۱۳۵۷ با شمارگان ۵۰۰ نسخه به قیمت ۶۰ هزار تومان از سوی مؤسسۀ خانۀ کتاب راهی بازار کتاب شد. هفته گذشته طی آئینی در یزد از این پژوهشگر تجلیل شد.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.