مجموعه مقالات همایش بین المللی عبدالباقی گولپینارلی

معرفی عبدالباقی گولپینارلی

میراث مکتوب- عبدالباقی گولپینارلی، متولد روستاى «GÎlbulak» از توابع شهر گنجه در قفقاز است. خانواده‌اش، پيش از جنگ روسيه در 1877، به استانبول و از آنجا به «بورسا» مهاجرت كرده‌اند. پدرش، احمد آگاه، مدتها خبرنگار روزنامه ترجمان حقيقت بود. مدير روزنامه، احمد مدحت افندى، او را گاه با لفظ «بابا» و زمانى با خطاب «شيخ‌المخابرين» مورد نوازش قرار مى‌داد. «عبدالباقى» در رمضان 1317 هجرى قمرى، برابر با 1900 ميلادى، در استانبول به دنيا آمد.
نام اصلى او مصطفى عزت بود. اما چون فرزندان ذكورى كه پيش از وى تولد يافته بودند همه مرده بودند خانواده تفألاً نام او را «عبدالباقى» صدا زدند، بدان اميد كه در پناه خدا سرنوشت برادران پيش از خود را پيدا نكند. اين نام جاى نام نخستين را گرفت و گولپينارلى در تمام آثارى كه از خود بر جاى گذاشت با نام عبدالباقى مشهور شده است.
به گزارش روابط عمومی میراث مکتوب، مقاله «عبدالباقی گولپینارلی» ، نوشته علی آلپ ارسلان ( ترجمه این مقاله از ترکی به فارسی توسط رایزنی فرهنگی ایران در آنکارا انجام شده است)، یکی از مقالات اولین همایش بین المللی بزرگداشت عبدالباقی گولپینارلی، ایران شناس و مولوی پژوه برجستۀ ترک است. این همایش در تاریخ 5-4 تیرماه 1386 توسط مرکز پژوهشی میراث مکتوب با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد، خانه کتاب، کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران، کتابخانه و موزه مجلس شورای اسلامی، سازمان فرهنگ و ارتباطات، و وزارت فرهنگ و توریسم کشور ترکیه برگزار شد و اساتیدی از ایران و ترکیه به سخنرانی در مورد شخصیت علمی و فرهنگی عبدالباقی گولپینارلی پرداختند. جهت بهره برداری پژوهشگران و علاقمندان بر آن شدیم که مقالات این همایش را روی سایت میراث مکتوب قرار دهیم.

برای بهره گیری از مقاله کامل روی «دریافت فایل» کلیک کنید.دريافت فايل


افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.