نشست «تاریخچه نورس» برگزار می‌شود

میراث مکتوب- در طول حکمرانی دویست و اندی سالۀ صفویان، میان دو دولت ایران و عثمانی جنگ‌های متعددی روی داد. یکی از آخرین نبردها بعد از فروپاشی صفویه، نبرد بر سر ایراوان بود. هفت سال بعد از تصرف ایروان از سوی عارفی احمد پاشا، شاه طهماسب دوم با سپاهی فراوان در 1731م/1143ق. به این شهر لشکرکشی کرد. وی با وجود محاصرۀ شهر، در نهایت مغلوب سپاه عثمانی به فرماندهی حکیم اوغلو علی‌پاشا شد و با قبول شکست عقب‌نشینی کرد.

در این نبرد عبدالرزاق نورس افندی که وظیفۀ اصلی و نخست او در همراهی اردوی عثمانی منشی‌گری بوده، در جبهه و پشت جبهه حضور داشته و مشاهدات خود از رویارویی نظامی دو اردوی عثمانی و صفوی و نیز نتایج آن را با جزئیات به رشتۀ تحریر در آورده است.

عبدالرزاق نورس افندی که یک شاعر و نویسندۀ معروف سدۀ 12 ه. عثمانی به حساب می‌آید پس از صدراعظمی علی‌پاشا به مناصب مختلفی همچون مدرسی و قضاوت دست یافت.

تک‌نگاری نورس دربارۀ نبرد ایروان که اثری ارزشمند برای آگاهی از تاریخ روابط ایران و عثمانی در سال‌های مقارن بر افتادن صفویان، تاریخ قفقاز و ایروان و نیز تاریخ جنگ‌های ایران و عثمانی است توسط دکتر نصرالله صالحی به فارسی ترجمه و منتشر شده است.

گروه تاریخ دانشگاه تهران نیز بر آن است در نشستی، در قالب مطالعات قفقاز و روابط ایران و عثمانی، به بررسی «تاریخچه نورس» بپردازد.

این نشست با حضور دکتر منصور صفت‌گل، دکتر نصرالله صالحی (مترجم کتاب)، دکتر سیدسعید میرمحمدصادق و دکتر گودرز رشتیانی برگزار خواهد شد.

نشست «تاریخچه نورس» ساعت 14 روز دوشنبه 3 تیرماه 1398 در تالار استاد عباس اقبال آشتیانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

Filtered HTML

  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • تگ‌های HTML مجاز: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.